2 Říj

V úterý začala ojedinělá dražba expediční termoláhve Jany Fesslové

Atletka byla jednou z dvanácti účastnic třítýdenní motocyklistické expedice Blue Land 2009. Jak sama po návratu přiznala, cesta byla neskutečná. “Před odjezdem jsem říkala, že jsem připravená na situace, které tam mohou nastat. Některé situace, do kterých jsme se pak skutečně dostali, mě natolik vykolejily, že jsem párkrát zaváhala a opravdu chtěla nastoupit do doprovodného vozidla. Nicméně večer jsem si to vždycky rozmyslela, ráno sedla do sajdkáry a jela dál,“ uvedla se smíchem na tiskové konferenci po návratu z cesty Jana Fesslová.

Záštitu nad expedicí převzal hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Mezi dárky, které Janě Fesslové před odletem přinesl, byla také lahev na vodu. „Když lahev dovezete zpátky, mohli bychom ji třeba společně vydražit,“ slíbil tehdy Zimola. A po třítýdenním náročném putování Himalájemi se celá expedice i s lahví šťastně vrátila. „Na lahev jsme zaznamenali onen úspěch, kdy bylo vrcholu Khardung La dosaženo. Bylo to 6. srpna 2009 v 11:31 hodin indického času. Před odjezdem pan hejtman mluvil o dražbě. Tak já mu tu lahev dávám k dispozici, ať se dražba uskuteční kdykoli a kdekoli,“ připomněla Jana Feslová hejtmanu Zimolovi jeho slib. V těchto dnech hejtman svůj slib plní. Dne 29. září 2009 bude na www.aukro.cz byla zahájena dražba lahve, kterou měla atletka v Himalájích s sebou. Zájemci lahev najdou pod dražitelem Armstrong70 nebo ve vyhledávání pod heslem „termolahev“.

„Sám se aukce rád zúčastním. Částka, za kterou bude ta lahev vydražena, bude Janě a Radkovi k dispozici a jen oni zváží, na co peníze použijí. Třeba na další takové „bláznivé“ cesty. Jsem strašně rád, že jste se v pořádku vrátili,“ přivítal atletku i s jejím doprovodem hejtman Zimola.

Uskutečnit cestu atletce pomohlo Občanské sdružení MC Outdoors Riders, které právě s odvážlivci realizuje své expediční sajdkárové cesty. Za řidítky motocyklu, v jehož sajdkáře Jana Fesslová jela, usedl Radek Kriegler. Třítýdenní expedice odstartovala 25. července z indického Dillí, odkud se vlakem přesunula do podhůří Himalájí. Tam začala zdolávat průsmyky a údolí Himalájí. Trasa vedla údolím řeky Satluj a Spity, přes bývalé sídlo bhúšárských rádžů Sarahan. Výprava pak zdolala Kunzum Pass (4550m.n. m.) a brody ledovcových potoků. Do centra malého Tibetu Lehu v Ladakhu se sajdkár dostal po slavné silnici z Manali do Lehu, kde účastníci expedice navštívili budhistické chrámy Shey, Hemis a další. Zpáteční cesta vedla okolo hranic s Kašmírem, do Srinagaru přes muslimský Kargil. Konečnou zastávkou expedice byl doje zd do Jamu a přesun vlakem zpět do Dillí.