5 Říj

Cyklistika handicapovaných a slavný závod Praha – Karlovy Vary – Praha

Možná to zní nelogicky a na české poměry nezvykle, ale slavný cyklistický závod profesionálů Praha – Karlovy Vary – Praha a cyklistika handicapovaných představují velmi úzce spolupracující, doplňující se a pomáhající si subjekty.

Tato spolupráce, která by mohla být příkladem ideálního integračního procesu, potvrzuje známé a mnohokrát vyřčené pravidlo – „cyklistika je jenom jedna“.

Spolupráce manažera závodu P-KV-P Lubora Tesaře s handicapovanými cyklisty začala před pár lety. Tehdy Lubor vytvořil, pro závod Českého poháru, exhibiční reprezentační tým České republiky, ve kterém startovali takové osobnosti jako Pavel Padrnos, Tomáš Konečný a další.
A do týmu přizval i legendu cyklistiky handicapovaných, několikanásobného paralympijského vítěze a mistra světa, Jiřího Ježka.
Tím pádem došlo i ke spolupráci s trenérem Jirky, Viktorem Zapletalem, který je zároveň reprezentačním trenérem České republiky tělesně a zrakově handicapovaných cyklistů.

Pak už byl jen krůček k dohodě Lubora Tesaře s Viktorem Zapletalem, vytvořit v Praze na Strahově společný projekt „Dne cyklistiky“ v rámci závodu P-KV-P.

Zkušební ročník 2009 máme za sebou a podle četných ohlasů se jedná o krok správným směrem. Letos se v rámci doprovodného programu na Strahově jelo finále DURATEC Českého poháru tandemů zrakově postižených cyklistů a exhibiční závod handbike.

Pro rok 2010 pořadatelé připravují opravdovou cyklistickou show. V rámci doprovodného programu závodu P-KV-P se totiž uskuteční Evropský pohár handicapovaných cyklistů zařazený do nejvyšší kategorie UCI, P1. V Praze na Strahově tak přivítáme závodníky absolutní světové špičky cyklistiky handicapovaných v čele s kompletním reprezentačním týmem České republiky, kterému v žebříčku úspěšnosti národů přísluší vynikající 4. místo na světě hned za týmy Velké Británie, Španělska, Německa a Francie.

Jedná se o opravdu obří podnik, je předpoklad, že do Prahy přijedou handicapovaní cyklisté nejenom z Evropy, ale z celého světa, kteří budou bojovat o cenné body UCI pro nominační kvótu pro paralympijské hry v Londýně 2012.

Jen pro ilustraci: předpokládá se, že se závodu EP zúčastní 200 – 250 handicapovaných cyklistů, s nimi přijede přibližně 150 členů realizačních týmů a doprovodů, k závodu budou přizváni 2 klasifikátoři, 5 oficiálních rozhodčích UCI, technický delegát UCI a 2 dopingoví komisaři, atd.

Organizační zajištění, které zahrnuje vše od prezentace, příjezdu, ubytování, stravování, propagace, atd. bude zajišťovat přibližně 20 členný realizační tým České asociace tělesně handicapovaných sportovců, který bude velmi úzce spolupracovat s organizátory závodu P-KV-P.

Těšíme se s Vámi na setkání v Praze na Strahově 25.9.2010, přijďte podpořit nejlepší světové handicapované cyklisty!