16 Zář

World Games of Mountainbiking

A závodníci, kteří před deseti dny závodili v tropickém počasí na MS v Bordeaux, měli možnost okusit všechny rozmary letošního léta. Posuďte sami: 6 stupňů, souvislý déšť a sníh… Sněhu tam bylo tolik, že pořadatelé upravovali trasu závodu pluhem a lopatami. Opravdu neuvěřitelná podívaná. Ihned po hromadném startu, který byl v nadmořské výšce 1003 metrů nad mořem začalo přes tisíc závodníků všech kategorií strmě stoupat k horním stanicím lanovek, až do výšky 2100 metrů. K tomu jim pomáhala fantastická divácká kulisa po celé trase závodu. Následoval náročný sjezd zpět do Saalbachu a další extrémní stoupání po sjezdovce vzhůru. Po tomto stoupání měli závodníci možnost projet vším, co současná moderní trať MTB pro cross – country má obsahovat. Rozbahněné louky, les plný kluzkých kořenů či jízda po kamenitých cestách. Cíl závodu byl opět v Saalbachu. Vítězný Jirka Ježek předvedl fantastickou jízdu, zvítězil v závodě handicapovaných bez rozdílu kategorií a navíc se umístil na celkovém 6. místě i v kategoriích cyklistů bez handicapu. Jeho výkon ocenili diváci na trati bouřlivým povzbuzováním a večer, při závěrečném slavnostním ceremoniálu aplaudoval obří, k prasknutí nacpaný stan, skandovaným potleskem. Vezmeme-li v úvahu značnou náročnost tratě, podmínky, převýšení a Jirkův handicap, pak jde opravdu o mimořádný sportovní výkon našeho úřadujícího mistra světa v silničním závodě z Bordeaux 2007. „Horské kolo zatím příliš neovládám, ale jízda na něm mne velmi baví. Jde o atraktivní cyklistickou disciplínu u které předpokládám v dalších letech velký rozvoj v kategoriích handicapovaných. Někdy v budoucnu dokonce plánujeme mou účast na některém, světově vyhlášeném, etapovém maratonu, přemýšleli jsme o například o africkém Cape Epicu. To je pro mne velká výzva, absolvovat tento slavný závod.“ upřesňuje Jirka. K obrovské radosti české výpravy vybojoval vynikající druhé místo mladíček v reprezentačním týmu, teprve 21 letý student, Radim Pavlík. Radim se začal cyklistice věnovat na vrcholové úrovni teprve letos na jaře a jeho výsledky jsou velikým příslibem do budoucna. V Bordeaux překvapil celý svět výborným osmým místem v silničním závodě a druhé místo v Saalbachu je pouze dalším důkazem o jeho nesporném talentu.