17 Čvc

Vrchařská časovka na Zlaté návrší

V sobotu 14. 7. se konal čtvrtý ročník závodu Jilemnice – Zlaté návrší. Jeho trasa není obtížná svou délkou – něco málo přes 22 km, ale převýšením 950 metrů. Cyklisté s handicapem v sobě musejí najít hodně sil, aby zdolali stoupání, které je místy až deset procent. Prostor pro nabrání sil není žádný, silnice se neustále zvedá, nejvíce v závěrečné části trasy. Závodu se zúčastnilo 21 cyklistů, z toho dva ze Slovenska a čtyři z Polska. Závod organizuje oddíl Černí koně a v rámci ČP handbike.

Letos byly vypsány ceny za překonání následujících časů:

1 hodina (paracyklisté),

1,5 hodiny (handbikeři),

2 hodiny (handbikerky).

Tyto limity se podařilo překonat jen dvěma závodníkům: Kateřině Antošové a Arturovi Graczyku z Polska. Puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře dále získali Jiří Kadeřábek (MH1,zkrácená trať z Horních Míseček), Rafal Szumiec, Zdeněk Zvolský (tricykl) a paracyklisté Zdeněk Bradáč a Luděk Šaník,

Kateřina Antošová, která závod pojala jako součást přípravy na Mistrovství světa v paracyklistice, nám popsala své pocity ze závodu:

„Závodu jsem se zúčastnila již potřetí a pokaždé byly dojmy jiné. Poprvé jsem jela v roce 2015 v horku, které přesahovalo třicítky. Vloni se naproti tomu teploty pohybovaly v cíli okolo osmi stupňů, což bylo pro závod optimální počasí. Díky mlze zároveň nebyla vidět okolní krajina, což psychicky dobře působilo při výjezdu z lesa, kdy se otevře pohled na hodně vzdálený vrchol. Letošní počasí odpovídalo normálnímu létu a silnice byla v poměrně slušném stavu, což jsou dva faktory, které mohly mít na překonání rekordu vliv. Věděla jsem, že tato časovka je specifická v tom, že v její první polovině nesmím jet na maximum, abych závěrečný kopec vůbec vyjela. Mám na kole jen dva převodníky. Toto předsevzetí jsem úplně nedodržela, na Horních Mísečkách mi došly síly a v závěrečném stoupání jsem jela tak pomalu, že by mi stačili i rychlejší turisté. Chvílemi jsem myslela, že to budu muset vzdát. Zmobilizovala mě až hláška okolo projíždějícího cyklisty: „Ty v…, ta má ruce jako mám já předloktí a přesto jede!“ Závod jsem dokončila, podařilo se mi předjet i Aničku Oroszovou a druhý den mě ruce nebolely.“

Jsme rádi, že Katka může pokračovat v tréninku podle plánu a držíme jí palce, stejně jako všem ostatním reprezentantům, kteří se připravují na letošní vrchol sezóny palce.

Celkové výsledky ZDE

Foto: zdroj – www.paradenik.cz , autor Gabi Hejtiková

zlate_navrsi2