9 Dub

Virtuální MČR v jízdě na veslařském trenažéru 2021.

Virtuální MČR v jízdě na veslařském trenažéru 2021.

Pandemie Covidu negativně zasáhla i zimní veslařskou sezónu. Normálně by se sportovci zúčastnili dvou halových pohárů a připravovali se na MČR v Hodoníně. Proto Český veslařský svaz se snaží motivovat k pravidelné přípravě aspoň tím, že uspořádal v sobotu  12.2.2021 virtuální Halové mistrovství ČR. Díky moderní technologii bylo možné závody na trenažérech uskutečnit v jeden čas už i virtuálně prostřednictvím internetového spojení. V ČR je toto úplnou novinkou, trenéři ani závodníci s ním nemají zatím velké zkušenosti. Všichni zájemci mohli využít i dva virtuální semináře a generální zkoušku.

Český veslařský svaz připravil technický manuál pro nastavení ergometrů k závodům pro použití doma. Pro registraci každý závodník obdržel emailem svůj unikátní kód, kterým se pak přihlásil do systému. Při závodě se jednotlivcům na displeji svého ergometru Concept2 zobrazují totožné údaje jako při závodech ve sportovních halách. Na monitoru počítače jsou zobrazeny tradiční „lodičky“ s průměrným časem na 500 m

MČR se celkem zúčastnilo přes 300 závodníků, především bez zdravotního handicapu, z toho 7 sportovců s různým handicapem.

Jako jediný českobudějovický zástupce z 1.Centra zdravotně postižených JČ, z.s. se MČR zúčastnil Matěj Havel v kategorii m A (PARA PR1) a závod na 2000 m dojel v čase 15:34,5.

Při spojení čtyř kategorií skončil na třetím místě. Matěj Havel soutěží v kategorii s nejtěžším handicapem PR1, nepoužívá dolní končetiny, břišní svaly, má omezený úchop na ruce, nepoužívá pohyblivé sedátko-slajd).

Výsledky:

1. Jindřich Bartoň – m LTA-ih – 07:59,5 – kat. PR3 – intelektuální handicap (z Ústí n. Labem)

2. Miloslav Malý – m LTA-ih – 08:26,0 – kat. PR3 – intelektuální handicap (z Ústí n. Labem)

3. Matěj Havel – m A – 15:34,5 – kat. PR1 – tělesný handicap (z 1.CZP JČ, Č. Budějovice)

Na fotografii je Matěj Havel (foto: Milan Havel) při virtuální soutěži doma na svém veslařském trenažéru.