25 Úno

Tréninková poradna, otázka 14.

Pitný režimOTÁZKY:

  • Velmi mne zaujala tréninková poradna o speciální výživě lukostřelců. Můžete popsat, jaký model speciální výživy by byl vhodný pro všeobecně zaměřeného sportovce?
  • V návaznosti na poslední téma vaší tréninkové poradny o speciální výživě lukostřelců by mě zajímalo, zda jsou výrobky sportovní výživy vhodné i pro rekreačně sportující a případně jaké?
  • Existuje speciální výživa pro dvanáct hodin denně pracujícího manažera, který si s bídou najde čas na sport přibližně 2x týdně (běh, lyžování, cyklistika, posilovna)?
  • Četla jsem o výživě kloubů. Přípravků je na trhu celá řada, jaký doporučujete podle vašich zkušeností?
  • Jsem vozíčkářka a potřebuji zhubnout. Sportuji, ale jde to pomalu – poradíte?

Dotazů na téma sportovní výživa jsem obdržel v krátké době celou řadu, všechny se týkají uvedených témat. Téma speciální sportovní výživy vás opravdu zajímá. Jak jistě víte, exkluzivním partnerem sportovců ČATHS v oblasti sportovní výživy je firma NUTREND. Ta pořádá pravidelně informační mítinky na soustředěních reprezentačního týmu cyklistů, kde odborníci na sportovní výživu odpovídají na konkrétní dotazy jednotlivých reprezentantů. Vzhledem k vašemu zájmu, se pokusíme domluvit návštěvu NUTREND týmu na soustředěních a závodech širokého spektra sportů, tak aby vaše informovanost o této problematice byla co možná největší.

Výrobky sportovní výživy jsou vhodné nejenom pro závodníky, kteří se připravují na vrcholné sportovní akce, ale i pro širokou sportující veřejnost. Pokud budete užívat vhodné výrobky sportovní výživy, výrazně ovlivníte svůj fyzický, ale i psychický výkon. Napomůžete vhodnému využití energie, urychlíte metabolický obrat buněk, podpoříte koncentraci na sportovní výkon, zvýšíte svou výkonnost a značně ovlivníte nežádoucí opotřebení organismu. To platí i pro ty, kteří se pro pracovní vytížení dostanou na sportoviště jen například 1 – 2x do týdne. Firma NUTREND pro zaneprázdněné manažery připravila speciální řadu výrobků a výživový program a seznámit se s nimi můžete na internetových stránkách firmy NUTREND.

Podle mých zkušeností je pro všeobecně zaměřeného sportovce i rekreačního, vhodné užívat produkty, které jsou vyrobené pro užití před výkonem, během výkonu, po výkonu a dále produkty pro dlouhodobou ochranu kloubů.

Před výkonem a během výkonu používáme přípravek ISODRINX. Jde o výrobek, na jehož vývoji se podíleli i naši cyklističtí reprezentanti a svým složením představuje současnou světovou špičku. Má výrazné protikřečové účinky, obsahuje širokou škálu vitamínů a minerálů a ideálním způsobem reguluje minerálovo – iontovou rovnováhu při fyzickém výkonu.

Po výkonu je vhodným prostředkem výrobek REGENER. Jeho hlavní účinky jsou následující: nastartování rychlé regenerace, doplnění energetických zdrojů, eliminace devastačních procesů svalové hmoty.

Pro dlouhodobou ochranu kloubů doporučuji užívat FLEXIT. Účinky výrobků kloubní výživy se projevují až po delším užívání, ale opravdu fungují, řada vrcholových sportovců o tom ví své.

A pokud snad máte potíže s nadváhou doporučuji její redukci především sportovní aktivitou a pomůže vám s tím výrobek L-CARNITIN drink.Tento produkt užívá celá řada (nejenom) cyklistických profesionálů. Podporuje totiž efektivnní využití energie z tukové tkáně pro fyzický výkon.

/Mgr.Viktor Zapletal/