2 Úno

Tréninková poradna, otázka 13.

Speciální výživa lukostřelců

„Jaké výrobky speciální výživy by byly vhodné pro handicapovaného lukostřelce, vozíčkáře?“

S touto otázkou, kterou jsem dostal od lukostřelce, paralympijského vítěze z Pekingu, Davida Drahonínského, jsem se obrátil přímo na odborníky firmy NUTREND , která se stará o speciální výživu našich předních sportovců a „jídelníček“ sestavují například i paralympijskému vítězi a mistru světa, Jiřímu Ježkovi.

Pro přiblížení: lukostřelba je, ač tak možná nevypadá, velmi náročný sport. Především silově a psychicky. Každým natáhnutím tětivy závodníci přitahují značnou váhu. Za trénink vystřelí kolem 150 šípů. Ve vrcholové podobě proto hodně posilují.

Závody trvají několik hodin, turnaje připomínají tenisového pavouka a trvají několik dní. Ovšem s tím rozdílem, že nejdříve si účast v eliminaci musíte vystřílet v kvalifikaci. Pokud se Vám to podaří, postupujete dál vyřazovacím způsobem.

Lukostřelby je velmi náročná na psychiku – můžete si dovolit pouze minimum chyb, jinak okamžitě vypadáváte, současná konkurence je opravdu značná.

Zde je tedy přehled, co by lukostřelec, jako silově vytrvalostní a navíc i psychicky značně koncentrovaný sportovec, měl používat před výkonem, při výkonu, čím podpořit soustředění, usnadnit regeneraci a podpořit svalové schopnosti.

/Viktor Zapletal/

EXPLOSIN – speciální kombinace látek podporující především sílu a výbušnost. Doporučuje se především pro silově-rychlostní sporty, kdy zvýší explozivní sílu, objem a tím i samozřejmě intenzitu tréninku. Kromě látek podporující nárůst síly a svalové hmoty (kreatin ethyl ester), obsahuje také BCAA, které ochraňují sval před jeho vlastní devastací a podporují regeneraci. Je zde ale nutné rozlišit užívání při běžném tréninku (silovém, objemovém) a před závodem.
Při tréninku: 5 kapslí před výkonem (cca 40 min) a 4 kapsle ihned po výkonu.
Při závodu: 9 kapslí před výkonem (cca 40 min)

CAFFEINPYRIN – stimuluje organismus před fyzickým výkonem a především jej koncentruje na výkon. Maximálně 3 tablety 30 min před výkonem. Jeho užívání doporučuji pouze v náročných soutěžím, není nutný při tréninku (pokud není sportovec extrémně psychicky unavený).
Podobným produktem je i GUTAR – stimulant, pro maximální podporu koncentrace a udržení pozornosti 1-2 lahvičky cca 20 min před výkonem. Pozor! Účinem až 6 hodin. Vhodný především pro dlouhé turnaje.

AMINO BCAA MEGA STRONG Tabs – větvené aminokyseliny BCAA podporující především regeneraci a ochranu svalové hmoty při náročném tréninku před jeho vlastní devastací. Tento suplement by měl být nedílnou součástí vybavení sportovce na vrcholové úrovni.
Doporučujeme dávkovat při tréninku i při soutěži. 40-60 minut před výkonem 3 tablety a ihned po zátěži další 3 tablety.

REGENER – regenerační sacharidový nápoj. Podpora rychlé regenerace, rychlejší připravenost sportovce do dalšího tréninku či závodu. Namíchat a ihned po zátěži vypít alespoň 450 ml.

V období nabírání objemu, síly, doporučujeme svalovou hmoty kvalitně vyživovat proteinový koktejlem. Doporučujeme 100% WHEY PROTEIN.

U produktů podporující regeneraci je nezbytné dbát na to, aby byl užit opravdu ihned po zátěži, to znamená nejpozději do 15 minut. Později organismus už tyto látky nevyužije tak efektivně a začne využívat vlastních zdrojů. V tom nejhorším případě vlastních aminokyselin, tedy svalové hmoty.

A samozřejmě základem každého sportovního výkonu je kvalitní pitný režim. V naší nabídce je nejvhodnějším suplementem PROFIDRINX. Unikátní sportovní hypotonický nápoj určený pro velice namáhané sportovce. Dodá dostatek sacharidů, které organismus během výkonu nezatěžují.