18 Led

Tréninková poradna, otázka 12.

Tentokrát stručné odpovědi na více vašich dotazů ohledně tréninku.

„Snažím se trénovat dle tréninkového plánu a nenarušit tréninkovou pravidelnost. Když se k tréninku dostávám, tak je cca 19:00, není to pro trénink pozdě? Ne vždycky to stihnu dřív.“
Jestli budete trénovat v 9 ráno, nebo v 19 večer je úplně jedno. Důležité je, že se přinutíte trénovat a máte na trénink sílu.

„Mám brát nějakou výživu na klouby?“
Výživu na klouby určitě ano. Reprezentační tým cyklistiky používá přípravek Flexit od našeho partnera, firmy Nutrend. Výrobek si můžete objednat prostřednictvím sekretariátu ČATHS a jako členové této organizace obdržíte 50% slevu.

„Pamatuji si, když jsme se jednou bavili, řikal si mi, ze po určité době trénováni, přijde fáze, kdy nastane „krize“ a pojede se mi hůř a ježdění bude těžší. Asi už to tady je 🙂 V posledním týdnu se na kole celkem dost nadřu a nejede to jako předtím, přitom jsem v tréninku nic nezměnil. Mám něco upravit, nebo toto období prostě nějak přečkat? (cyklista trénující v týdenním systému 6 dní zátěž, jeden den volno).“
Pokud se cítíš unaveně, sniž zátěž a zařaď v týdnu ještě jeden volný den. Tak aby systém vypadal následovně: volno-2x trénink-volno-3x trénik. Po týdnu, případně po 14 dnech se vrať zase do původního tréninkového plánu.

„Dá se nějak cíleně zbavit tuku na stehně? Jezdit frekvenčně..? (cyklista s nadkolenní amputací)“
Nic takového neexistuje. Ve stehně je jen velmi málo tuku a pravidelným a každodenním tréninkem se noha sama, po určité době, vyrýsuje do svalů. Každopádně frekvenční jízda je základem úspěchu pro nadkolenní amputace, čím rychleji se naučíš točit, tím to bude lepší. Lehký převod je zpočátku samozřejmostí, postupně, jak se budeš na kole zlepšovat, budeš zátěž přidávat, při zachování podobné frekvence.

„Jsou nějaká speciální cvičení (třeba jen s vlastní vahou těla nebo se zátěží) nebo nějaká knížka o tréninku pro stehenního amputáře?“
Samostatná publikace o sportu nadkolenních amputářů, tréninku či regeneračních cvičeních zatím neexistuje. Každopádně odborných článků a prací na danou tématiku je celá řada. Pokud pravidelně a intenzivně sportujete, dříve či později narazíte na problém přetěžování určitých svalových skupin, ke kterému v důsledku amputace bude docházet.
Vyřešíte to velice jednoduchou věcí – doporučuji denně zařadit cvičení na posílení břicha, rukou a zad. Řekněme 30 kliků, 50 sed lehů a 50 zdvihaček na zádové svaly. Když to budete dělat každý den ráno, tak po 2 – 3 měsících nebudete mít žádné potíže s jednostrannou zátěží, které je Vaše tělo po amputaci vystaveno. Svaly zajistí zpevnění a tím i kompenzaci přetížených partií trupu.

„Pravidelně, 3x týdně navštěvuji posilovnu, jsem vozíčkář. Jaký sport bych měl ještě zařadit do týdenního tréninkového plánu? Jde mi zatím pouze o všeobecnou kondici.“
Nyní v zimě doporučuji zařadit plavání. 1-2x týdně. Až se počasí vylepší a bude teplo, bylo by velmi vhodné přidat jízdu na handbike. Pokud budete v týdnu posilovat, plavat a jezdit na handbike, je to nejlepší kombinace pro tvorbu vysoké a všestranné kondice.