4 Led

Tréninková poradna č.33 – Kloubní výživa cyklistů

Dotaz: Jsem aktivní cyklista, ale závodů se neúčastním, preferuji spíše vytrvalejší jízdu se vzdálenostmi i přes 200km/den. Rád bych Vás požádal o radu. Poslední dobou se setkávám po hodinovém tréninku na rotopedu s mírnějšími bolestmi koleních kloubů, které za 2-3 dny úplně přejdou. Je mi 18 let a zajímalo by mě, jestli se těmto bolestem dá předejít nějakou speciální výživou (např: Nutrend – Flexit apod.. ), nebo lepším protažením některých partií těla. Vím, že posed hraje taky velkou roli, ale to jsem se pokusil eliminovat některými radami na internetu. Budu Vám vděčný za každou radu.

Problémy, které popisujete, většinou opravdu souvisí se změnou posedu a řeší je řada závodníků, kteří používají více kol. Velmi často je také řeší cyklisté, kteří pro svou zimní přípravu volí hodiny spinningu. Problémy mohou způsobit i nové tretry či třeba jen minimální odchylka v umístění nových kufrů. Bolest je způsobena tím, že zatížení kloubů cyklistů funguje v prakticky neměnných liniích a úhly pohybu se mění jen s minimální odchylkou.
Pokud dojde ke změně posedu, dochází většinou i ke změně zatěžovaných kloubních ploch či vazů, což se projevuje právě nepříjemnou bolestí.

Snažte se nastavit posed na rotopedu tak, aby co nejvíce kopíroval posed na kole, kde problémy s bolestí kloubů nemáte.
Problém se úpravou posedu většinou vyřeší, častokrát stačí i milimetrový posun sedla, sedlovky, či kufrů.

Kloubní výživa výše uvedený problém nevyřeší, alespoň ne ihned, její efekt totiž nastupuje až po delší době, nicméně velmi doporučuji ji užívat. Představuje ochranu a prevenci pro zatěžované klouby a vazy cyklistů. Doporučuji užívat některý z přípravků vyrobený na přírodní bázi, což je právě Flexit od firmy Nutrend.

Pokud by se Vám potíže s bolestí kloubů nepodařilo odstranit prostou úpravou posedu, doporučuji Vám obrátit se na specializované ortopedické pracoviště.

Mgr.Viktor Zapletal