14 Zář

Také Ivo Koblasa v silničním závodě na MS čtvrtý!

V sobotu se na MS v silniční cyklistice v Emmenu poprvé závodilo v disciplíně „road race“, tedy v klasickém silničním závodě.

 

Handbikeři měli v sobotu den volna a do dresů se oblékli zástupci kategorie C. ČR reprezentovali: Ivo Koblasa (C2), Michal Stark (C2) a Ondřej Továrek (C3, ČFSH).

 

Všichni závodníci startovali společně (hromadný start kategorií C1, C2 a C3, který dohromady čítal 72 cyklistů!!). Závod byl nesmírně vyrovnaný a velmi těžký. Na všechny sportovce čekalo 9 okruhů v celkové vzdálenosti 66,6 km. Obsáhlé startovní pole a mnohdy úzká trať způsobila velké množství pádů a srážek, kterým se čeští borci naštěstí vyhnuli.

 

Závod se nejlépe podařil Ivo Koblasovi, který se do poslední chvíle držel v první skupince a od medaile ho dělilo pouhých 8 sekund. Přesto je čtvrté místo obrovským úspěchem.  Více je možné se dočíst na stránkách www.ivokoblasa.cz :

Po úspěšném vystoupení Iva ve čtvrteční časovce, se Ivo v sobotu 14.9.2019 postavil na start silničního závodu, do tohoto závodu se postavilo téměř 75 závodníků. Letošní mistrovství světa je velmi paradoxní tím, že není možnost den před časovkou, či silničním závodem trénovat na uzavřené trati. Toto historie para cyklistiky nepamatuje. I proto dnešní silniční závod byl velmi dramatický, nejen, že se místy jelo ve velmi úzkém silničním pruhu vyhrazeném zábranami, ale navíc závodníci byli v každém kole zavedeni do místního parku, který je nádherný k vycházkám, ale jeho hrubá dlažba je velmi nebezpečná pro závodníky. Kolik dnes odjíždělo sanitek s naloženými závodníky nepamatujeme. Ivo se na start postavil s touhou vylepšit 6. místo ze čtvrteční časovky. I přes to, že na závodníky byla připravena celá řada přírodních překážek Ivo šel do boje, jako správný rek. Od prvních metrů si hlídal čelné postavení, umě se vyhnul mnoha těžkým pádům a sváděl neuvěřitelné souboje s těmi nejlepšími cyklisty světa. Ivo zachytil správný okamžik a pohlídal si nástup ve druhém kole, který rozdělil závodní pole na více skupinek. Od tohoto okamžiku Ivo bojoval v čelné asi 15 členné skupince, s přibývajícími kilometry a časovým náskokem na další skupinu bylo zřejmé, že zde se rozhodne o dnešním vítězi. A také ano, závodníci se přiřítili do poslední pravotočivé zatáčky 200 metrů před cílem, mezi spurtujícími, k potěše českých fanoušků, byl český dres a v něm Ivo, který do spurtu dal vše a cílem prolétl na vynikajícím 4. místě.

 

O zlepšení z časovky usiloval také matador Michal Stark. Michal si dal za cíl probojovat se mezi patnáct nejrychlejších závodníků, což se mu nakonec podařilo – skončil celkově patnáctý! Michal shrnul své počínaní v silničním závodě na MS takto:

Nejhůře zorganizovaný silniční závod, který jsem kdy zažil. Na technickou, místy velmi úzkou a nepřehlednou cyklistickou trať pustit téměř 80 závodníků různé výkonnosti, nebyl od UCI dobrý nápad. Přede mnou mnoho pádů, technických potíží, díky kterým jsem musel více než 2/3 závodu stále dojíždět skupinky závodníků přede mnou. Jednomu pádu jsem se nevyhnul ani já, přesto mám nakonec dobrý pocit z výkonu, dneska bylo na první desítku.

 

Závod v kategorii C2 vyhrál fenomenální mladíček z Francie – Alexandre Leaute.

 

Ve třídě C3 závodil za ČR Ondra Továrek (ČFSH), který se v celkovém pořadí umístil na 17. místě.

 

V neděli čeká cyklisty poslední den MS v Emmenu. Na programu budou silniční závody v kategoriích H a T.

 

Nejprve se podíváme na kategorii MT2, kde bude v 10:00 reprezentovat ČR Zbyněk Charvát (ČFSH). O 2 minuty později odstartuje kategorie MT1, kde máme hned 2 zástupce – Jirku Hindra a Petra Bergera (oba ČFSH).

 

Poté se budeme moct těšit na Katku Antošovou, která startuje v 11:17. Katka se netají medailovými ambicemi a lze konstatovat, že bude závod velice vyrovnaný a napínavý až do konce.

 

Podobně zajímavý závod můžeme očekávat od kategorie MH1, kde bude zápasit o medaili Patrik Jahoda.

 

Zlepšit výkon z časovky mají rovněž v plánu dvojice českých handikerů z kategorie MH3 – Vašek Antal a Tomáš Mošnička. Oba borci odstartují v 17:15 a zakončí MS.

 

Fotogalerie:

WhatsApp Image 2019-09-14 at 23.25.42 WhatsApp Image 2019-09-14 at 23.26.06 WhatsApp Image 2019-09-14 at 23.25.41 WhatsApp Image 2019-09-14 at 23.25.40 (1) WhatsApp Image 2019-09-14 at 23.25.40