5 Led

Prodali byste SAZKU?

Jednoduchá otázka, ale velmi složitá odpověď. Pojďme si tedy stručně a jednoduše říct, co je to vlastně je ta „tiskárna na peníze“, která se jmenuje Sazka…

Doslova a do písmene rodinné stříbro, lépe řečeno zlato, českého sportu. Nevěříte? Udělejte si názor sami:

– Sazka je největší loterijní firmou v České republice
– 53 let se hádá 6 čísel ze 49 a za toto hráči zaplatí ročně 5 miliard korun
– asi polovina z této obrovské částky jde na výhry. Vše je zaplaceno v hotovosti
– to činí ze Sazky jednu z nejziskovějších firem v České republice
– akcionáři Sazky jsou sportovní svazy. Mezi ty také byl rozdělován zisk, ročně asi 1,2 miliardy korun

1,2 miliardy zisku ročně, tak v čem je problém?

– akcionáři jsou ale také odpovědni za rozhodnutí, postavit hokejovou halu v Praze, díky které se Sazka dostala do tak obrovských komplikací, že současný odvod svazům činí nula korun a zvažuje se prodej Sazky
– Sazka musí za halu zaplatit ještě asi 5,5 miliard korun ve splátkách sahajících až do roku 2021
– dále má u bank úvěr na částku 1,9 miliardy korun
– a do třetice, ručí částkou 1,1 miliardy korun za společnost provozující O2 Arénu

Pasiva nám naznačují více než jasně, že na blíže neurčený počet let se sportovní svazy mohou s nějakými penězi ze své „tiskárny na peníze“ rozloučit.
Věc se musí řešit, a to více než rychle – český sport je bez peněz, v kritické situaci. Nabízí se prodej, ale prodali byste firmu vydělávající ročně miliardy korun? Navíc za částku hluboko pod cenou, prakticky jen za to, že kupující splatí dluhy Sazky a zaváže se odvádět sportovním svazům část zisku, který je ale jen pouhým zlomkem toho, na co bývaly zvyklí?

Zkusili byste Sazku zachránit a nastartovat finanční revitalizační program českého sportu?
A jak?

Pokud někdo Sazku koupí, asi ví, co s ní udělá. Bohužel to zřejmě neví současný management Sazky v čele s jejím generálním ředitelem Alešem Hušákem. Ostatně odchod tohoto managera a jeho spolupracovníků je jednou z hlavních podmínek obou zájemců o koupi Sazky, což o něčem vypovídá.
Pokud by nakonec byla akcionáři přijata varianta ponechat si Sazku, tak je potřeba zároveň zodpovědět otázku: kdo, jak a z čeho zafinancuje český sport do doby, než bude Sazka opět solventní, tedy do roku 2021?
Jen těžko se dá brát vážně názor, že stát. V současné situaci, kdy se snižují platy státních zaměstnanců, lékaři podávají výpovědi, atd. se jeví tato myšlenka spíše jako rouhání neboť sport bude patrně tou poslední položkou, kterou se stát bude zabývat a je to celkem pochopitelné.
A tak se znovu dostáváme na začátek úvahy, prodat s podmínkami zajišťujícími určitý roční přísun peněz ve prospěch českého sportu anebo neprodat a řešit situaci vlastními „silami“.
Otázkou zůstává, zda vůbec nějakými „silami“ akcionáři Sazky společně se svým managementem, disponují, když se celá věc dostala až takhle daleko, resp. hluboko…

A jaký je váš názor? Hlasujte zda prodat či neprodat v naší anketě: Prodali byste Sazku?