3 Říj

Pocta české cyklistice – Jiří Ježek v komisi sportovců UCI!

Výjimečného uznání se dostalo české cyklistice handicapovaných. Úřadující mistr světa ve stíhačce, jeden z nejúspěšnějších paralympijských cyklistů historie, Jiří Ježek, byl jmenován do nově vzniklé komise sportovců UCI.

Díky svým dlouholetým zkušenostem v cyklistice a díky respektu, který má mezi sportovci a funkcionáři světového poletonu byl Jirka navržen UCI a posléze zvolen samotnými závodníky jako zástupce sekce UCI ParaCycling v komisi sportovců UCI.
Že se jedná o záležitost velice prestižní, dokládají jména závodníků, s nimiž Jirka bude zasedat ke kulatému stolu.
Presidentem komise sportovců byl jmenován špičkový dráhový sprinter nedávné historie Florian Rousseau. Komisi dále tvoří absolutní hvězdy světového profipelotonu jako: Dario Cioni, Cadel Evans a Philippe Gilbert za mužskou silnici, Judith Arndt a Marianne Vos za ženskou silnici, Anna Meares a Teun Mulder za dráhu, Greg Minaar za MTB nebo Sven Nys za cyklokros. Za sekci ParaCycling byl ještě výborem UCI nominován Švýcar Lucas Weber za handbike.

Význam komise je značný, neboť může ovlivnit celou řadu věcí a záležitostí k projednání bude mít komise víc než dost. Stejně jako podobné komise sportovců v jiných sportech nebo v Mezinárodním olympijském výboru bude sloužit i tento orgán jako významná instituce chránící zájmy samotných jezdců ve struktůrách UCI. Komise se bude vyjadřovat k chystaných změnám pravidel a nařízení a bude moci sama navrhovat změny ve fungování a řízení sportů a disciplín. Už složení komise je zárukou, že tento orgán bude aktivně přispívat k co nejlepšímu rozvoji závodní cyklistiky.

Jirka Ježek bere své fungování v komisi sportovců velmi vážně. „Nejprve musím říci, že mě jmenování do komise mile potěšilo. Zvlášť když si mě vybrali sami závodníci. Věřím, že komise bude mít smysl, protože podobná instituce v UCI chyběla a v poslední době vzniklo dost témat, kterými se jako zástupci sportovců chceme zabývat. A to jak v obecné rovině (finanční situace, využití potenciálu růstu obliby cyklistiky, doping, technická restrikce, reklama na reprezentačních akcích, a pod.), tak i v jednotlivých disciplínách (nominace na OH a MS, trade týmy a jejich uplatnění v reprezentačních akcích, kategorie U23, světové poháry a podobné soutěže a pod.) Co se týče mého působení, chtěl bych se nejprve zaměřit na propagaci ParaCycling mezi svými kolegy v komisi, zkusit získat špičkové profesionály a ikony cyklistiky pro spolupráci s cyklistikou hendikepovaných. Pak bych rád otevřel některá témata, která jsou v našem sportu aktuální, např. jasná pravidla pro starty v profizávodech, větší motivace startovat v závodech ParaCycling, spolupráce pořadatelů závodů pro „zdravé“ a závodů ParaCycling, a pod. A jakožto zástupce sportovců chci samozřejmě prezentovat a diskutovat také interní témata, která trápí mé kolegy v paralympijském pelotonu a která jsou často demotivující, např. nutnost revize klasifikačního systému, přísnější stanovení minimálního hendikepu, zatraktivnění závodů, absence dráhových závodů a pod. Opravdu věřím, že témat je dost a doufám, že komise přispěje ke zlepšení alespoň části problematických záležitostí v současné cyklistice. Docela se na to těším.“okomentoval Jiří Ježek svou novou „diplomatickou“ pozici.

FOTO : Michal Červený