14 Čvn

Nominace atletů na MS 2023 v Paříži! Boj o přímé vstupenky na LPH 2024 začíná 9.července!

9. července to vypukne! Svátek světové paraatletiky – Mistrovství světa pod hlavičkou IPC začíná 9.7.2023 v Paříži, tedy v dějišti Letních paralympijských her 2024.


Pro pořadatele půjde o poctivou generálku na LPH, protože se očekává rekordní účast atletů a zúčastněných zemí. Není divu, kromě nádherných medailí a prestižního ocenění titulu světového šampiona je ve hře další hodnotná záležitost – 4 nejlepší sportovci z každého závodu získají pro svou zemi garantovanou účastnickou kvótu na LPH 2024.


Šéftrenérka českých paraatletů Iva Machová vysílá do bojů o medaile a účastnické kvóty 10 statečných:


 1. Aleš Kisý (F53) – Úřadující mistr světa (Dubaj 2019) a bronzový medailista z LPH 2020 v Tokiu (F53, vrh koulí) bude usilovat o obhajobu nejcennějšího kovu. Aleš patří mezi největší želízka v ohni v české výpravě.
 2. Anna Luxová (F/T35) – Bronzová medailistka z LPH v Tokiu 2020 (F35, vrh koulí) patří rovněž k největším nadějím na úspěch. Zisk jednoho z cenných kovů a zároveň „ulovení“ účastnické kvóty pro LPH 2024 je bezesporu Aničky cílem pro letošní MS. Je potřeba zmínit, že Anička je všestrannou atletkou, kromě vrhu koulí poběží také závod na 100 metrů.
 3. Eva Datinská (F37) – Šestinásobná paralympijská účastnice a majitelka čtyř paralympijských bronzových medailí (2004, 2008, 2012, 2016) – Eva je zkušenou koulařkou, na kterou bude rovněž upřen zrak, jelikož si výkonnost udržuje stále na velmi vysoké úrovni. Kromě její hlavní disciplíny, kterou je vrh koulí, bude v Paříži soutěžit také v hodu diskem.
 4. František Serbus (F32) – Fanda Serbus má ve své bohaté kariéře zapsané starty na třech paralympijských hrách a nespočet startů na MS, nicméně na svou medaili z velkého závodu tento špičkový kuželkář stále čeká, což se může jevit jako poněkud překvapující, protože jeho výkony dlouhodobě atakují světovou špičku – podaří se to konečně Fandovi zlomit letos v Paříži?
 5. Michal Enge (F51) – Za posledních pár let našla naše nabitá kategorie kuželkářů F51 jasnou jedničku. Michal zažil svou paralympijskou premiéru v Tokiu 2020, kde obsadil 7.příčku. Michalova výkonnost rok od roku strmě roste a sám dobře ví, že je v jeho silách umístění v předních pozicích startovního pole na MS.
 6. Tereza Jakschová (T47) – Stejně jako Michal Enge, také Terka poprvé startovala na paralympiádě v Tokiu 2020 a úplně stejně také její výkonnost jde nahoru. Medaile ze světového šampionátu bude sice pro naší elitní sprinterku vzhledem ke konkurenci složitý úkol, ale jejím cílem je postup do finále mezi nejlepší osmičku, kde se může stát cokoliv! Terka poběží závody na 100 a 200 metrů.
 7. Anna Muziková (F32) – Aničce v reprezentaci neřekne nikdo jinak než „Písňa“. Nejmladší členka výpravy a zároveň výborná kuželkářka má jasný cíl – účast na LPH 2024, proto bude chtít na nadcházejícím šampionátu zazářit.
 8. Miroslava Obrová (F56) – Ačkoliv se zatím žádné paralympiády nezúčastnila, medaile ze světových závodů sbírá jak na běžícím páse. Mirka bude v Paříži bojovat o umístění v první polovině startovního pole v hodu diskem a oštěpem.
 9. Martin Dvořák (F34) – Martin je jedním ze dvou závodníků, kteří dostali od šéftrenérky „zelenou“ pro finální nominaci na MS na základě žádosti o divokou kartu, kterou podal Martinův trenér. Martin si vylepšil osobní maximum a zároveň splnil základní WPA limit pro vrh koulí na závodech Grand Prix v Jesolu letos v květnu, tudíž je zřejmé, že má jeho výkonnost stoupající tendenci.
 10. Ondřej Bartošek (T35) – Schválená divoká karta znamená pro Ondru premiérovou účast na velké akci. Umístění v první polovině startovního pole by pro něj bylo opravdu mimořádným úspěchem.

O české atlety se bude starat komplexní realizační tým ve složení:

 1. Jana Kulířová – Vedoucí výpravy
 2. Vendula Šebečková – Trenér reprezentace, technicko-organizační pracovník, asistent vedoucího výpravy
 3. Lenka Dadkovičová – Fyzioterapeut
 4. Veronika Macková + kameraman – Press attaché, média, komunikace
 5. Osobní trenéři, asistenti a doprovody

Česká výprava odjíždí na Mistrovství světa do Paříže v několika etapách, první část dorazí do Paříže již 7.července. Pravidelné zpravodajství přímo z místa dění bude samozřejmostí, sledujte náš web a Facebook!Kaňkou na světovém šampionátu je bohužel cenová politika ubytování nastavená pořadatelskou agenturou. Kromě nadsazených, velmi vysokých cen za pobyt si pořadatelé účtují nesmyslné poplatky za to, pokud tým nesetrvá v Paříži 15 nocí (3.-18.7.2023). Tyto poplatky pro Českou republiku převyšuji celkem 200 tisíc korun a ČATHS se ve spolupráci s ČPV proti těmto nekalým praktikám důrazně ohradila a zároveň jsme vyzvali další národy, aby vyjádřili svůj nesouhlas s činností, která se v našich očích pohybuje na samotné hraně zákonů. Považujeme za důležité, aby IPC (WPA) bylo o této skutečnosti informováno a aby se něco podobného na závodech nejvyšších formátů, které IPC zaštiťuje, neopakovalo.


Ilustrační foto (logo MS IPC 2023):