1 Lis

MS handicapovaných jachtařů – souhrnná zpráva

Česká reprezentace lodní třídy 2,4mR se ve dnech 7.-15. září 2007 zúčastnila mistrovství světa handicapovaných jachtařů v americkém Rochesteru na jezeře Ontario.

Tento podnik byl zároveň poslední možností se kvalifikovat na paralympijské hry v čínském Pekingu. Paralympiády 2008 se zúčastní v lodní třídě 2,4mR 14 států, přičemž pořadatel má k dispozici divokou kartu a na MS 2006 v australském Perthu se kvalifikovalo již prvních 7 lodí(Německo, Velká Británie, Norsko, Kanada, USA, Austrálie a Nový Zéland). Tudíž v Rochesteru se bojovalo o zbývajících šest míst. Celkově se zúčastnilo 45 lodí z 25 států, při účasti všech již kvalifikovaných států. Takže na zbývajících 6 kvalifikačních míst se snažily dosáhnout národní týmy ze 17 stále nekvalifikovaných států.
Reprezentační tým byl složen ze závodníků Daniela Bíny a Alexe Sadílka, trenéra Milana Hájka a v neposlední řadě osobních asistence v podobě Viktora Sadílka a Ladislava Bíny. Odlet representační skupiny byl naplánován tak, abychom měli dostatek času na aklimatizaci, trénink a přípravu lodí. Proto jsme odletěly s týdenním předstihem. Bohužel díky průtahům na celnici lodě dorazily s týdenním zpožděním. Tento problém postihl i švédskou výpravu.
Po proměření lodí jsme se připravily na nedělní cvičnou rozjížďku. A jezero vyslalo první výstrahu. Na vodě vítr 16m/s a 2,5m vlny. Takže se nejelo.
Pondělí 10 září nám Ontario ukázalo zcela jinou tvář, teploty přes 30°C, lehký jižní větřík do 2 m/s, jdoucí přes břeh, takže téměř žádné vlny. Po první stoupačce obě české lodi točily mezi prvními 15 loděmi. Bohužel u Dan zaplatil daň nové lodi, respektive částečně nefunkčnímu kosatkovému systému a v průběhu zaďáku ztratil 20 míst. Saša bojoval a své místo udržel. Saša dojel na 15-tém místě, Dan 32. Během poslední stoupačky vítr skončil a tudíž se žádné další rozjížďky ten den nekonaly.
Úterý 11 září přichystalo teploty patřící spíše mezi obratníky, lehký jižní větřík do 4m/s. Jakkoliv tým strávil pondělní večer nad Danovým kosatkovým systémem, Dan na zaďáky neustále ztrácel. Přesto že se mu ve dvou rozjížďkách podařilo po startu dostat do první desítky, po down wind kursu z toho vždy bylo umístění okolo 30 místa. Ve výsledku dojel na 37, 35 a 34 místě. Zato přišly Sašovo velké chvíle. V první rozjížďce skvěle vychytal 15° změnu a odjel s vedoucí skupinou. Nakonec z toho bylo skvělé 10 místo. Ve druhé rozjížďce byl přikryt na startu. Ztrátu se mu již nepodařilo dohnat a dojel na třicátém místě. V závěrečné úterní rozjížďce zvolil po startu levé křídlo a na bójce byl 2!!! V následujících kursech po boji sice jedno místo ztratil, nicméně nakonec dojel 3!! Celkově byl po dvou dnech 11. A vše vypadalo skvěle.
Středa 12 září nás přivítalo teplotami okolo 25°C, severozápadním větrem okolo 7m/s postupně se stáčejícím k západu a slábnoucím k 4m/s. Zato vlny přicházející ze severu měly přes metr. A zde jsme začaly ztrácet. V zahuštěném poli a vysokých vlnách měli české lodi problém jak s vybojováním kvalitní startovní pozice tak i s rychlostí. A tomu odpovídaly i výsledky toho dne. Saša dojel 37.,35. a 32. Dan 23.,32. a 29.
Čtvrtek 13. září opakoval včerejší počasí. A trápení (u Dana podpořené nastupují horečkou) české výpravy pokračovalo. Saša po slušném 17 místě v první rozjížďce dojel 25 a 40. Dan dojel 32, 27 a 25.
Pátek 14. září přitvrdilo – jihozápadní vítr dosahující 12 m/s, metrové vlny jdoucí ze západu. Saša dojel 31 a 30, Dan 30 a 25. Poté vítr ještě přitvrdil a pořadatelé další rozjížďku zrušily.
Celkově zvítězil zástupce francouzské flotily Damien Seguin, druhý byl Němec Heiko Kroeger a třetí skončil Holanďan Thierry Schmitter. Saša obsadil 24 a Dan 32 místo. Paralympijskou kvalifikaci vyjely zástupci flotil Francie, Nizozemí, Dánska, Řecka, Itálie a Porto Rica. My jsme v kvalifikační pořadí obsadily 8 místo. Podrobné výsledky jsou k vidění na adrese http://2007ifdsworlds.com/results.html
Opět se potvrdilo že na hladké vodě se dokážeme zařadit mezi prvních 20 lodí na světě. Ovšem se sílícím větrem a zejména se zvětšujícími se vlnami postupně začínáme ztrácet. Rezervy zejména máme ve vyjíždění vln a v silnějším větru i při boji o kvalitní startovní pozici.

Závěrem bych rád poděkoval všem, kteří nám umožnili účast na tomto mistrovství a to RNDr Miloš Gregar, p. Joseph Baláš, ČASTH, ČSJ, fa. UNICORN, Andres & Vild, GE money bank.