16 Čvc

Českým cyklistům se dařilo na EP v Púchově!

O víkendu (13. -14.7.2019) zavál handicapované cyklisty další pohárový závod evropské série na Slovensko do města Púchov. Do Púchova dorazilo 77 cyklistů z Polska, Rakouska, Německa, Slovinska, České republiky, Slovenska, Polska, Srbska, Rumunska,…

 

Dařilo se tradičně Ivo Koblasovi.  „V sobotu se konala časovka mezi Púchovem a Lednickým Rovným. 15 min. před startem jsem při rozjíždění prorazil přední i zadní galusku, proto jsem musel startovat na náhradních kolech. I přes tuto komplikaci jsem ve velmi rychlé a deštivé časovce porazil soupeře z kategorií C1 – C3.“

Po vítězné časovce se Ivo s velkou chutí pustil do nedělního závodu, který startoval v Lednickém Rovném. Na kopcovitém okruhu se Ivo od prvních metrů pohyboval v čelní, vedoucí skupince. Několik kilometrů před cílem zaútočil polský závodník, Ivo jeho nástup zachytil a v závěrečném spurtu vybojoval zasloužené vítězství.

 

V kategorii C2 dělal Ivošovi partii Michal Stark. Tento zkušený borec zajel ve sloučené kategorii C1-C3 krásné 3. místo v časovce a 4. místo v silničním závodě.

 

Dařilo se také našemu elitnímu handbikerovi z kategorie H1 – Patrikovi Jahodovi. Patrik bez problémů porazil svého polského soupeře jak v časovce, tak v silničním závodě a naladil tak formu na blížící se Světový pohár v Baie-Comeau.

 

Největší konkurenci (již tradičně) měl na startovním poli Tomáš Mošnička, který reprezentuje národní barvy v kategorii MH3 – což je celosvětově „nejnabitější“ skupina. Tomáš si dojel pro krásné stříbro v silničním závodě a v časově dosáhl na krásný bronz. Na svých webových stránkách dále analyzuje svůj povedený výstup takto:

První den – Časovka – lehce zvlněný terén, do otočky vítr do zad od otočky proti. Věděl jsem, že Mark Mekenkamp z Holandska byl na posledním SP v Belgii ve stejné disciplíně na 7. místě, že Rafal Szumiec z Polska měl ve stejném závodě SP medaili a že Steffen Seifart z Německa mě taky umí potrápit. I když jsem Steffena na trati v Púchově v minulém roce dokázal 2x porazit, co se týká letoška tušil jsem, že i s ním to bude těžké. Časovku vyhrál dle předpokladů Holanďan se zhruba 40 sec. odstupem na druhého Szumiece a 2 vteřiny za ním já na třetím místě. Na čtvrtém pak o 7 sec. Steffen Seifart.

Silniční závod společný start všech kategorií handbike – Po ne úplně povedeném startu, kdy mne soupeři sevřeli a já musel zvolnit, jsem se v prvním krátkém kopáku propracoval do první skupiny ve složení Wilk Pl, Kukla SVK oba MH4, Szumiec Pl, Seifart D, a já všichni MH3. Od začátku bylo jasné, že exmistr světa Wilk trošku pomáhá svému kolegovi z kategorie MH3. I když se jim párkrát povedlo poodjet, nakonec jsme je vždy docvakli. Na začátku druhého kola, už bez Wilka, v dlouhém stoupání nastoupil jeho kolega z MH3-ky. Tento nástup jsem ještě dával, ale na konci největší cca 9% boule byl z naší skupinky na čele překvapivě Seifart pak Szumiec a za ním se stejným odstupem já a někde kousek za mnou Dano Kukla. I když jsme byli jeden druhému na dostřel, nejlépe odjel a vyhrál Steffen Saifart. Přišlo mi, že nepatrně Szumiece v dlouhém klesání kousek po kousku dotahuji, proto jsem to nevzdal a naopak zabral. Docvakl jsem ho těsně před cílem a přespurtoval o pouhou vteřinu a vybojoval tak 2. místo. Vítěze časovky jsme nechali až na čtvrtém místě.

Říkám to pořád, mezinárodní konkurence v MH3-ce je neskutečně vyrovnaná.“

 

Všem borcům děkujeme za reprezentaci a blahopřejeme k úspěchům!

 

Fotogalerie (zdroj: www.ivokoblasa.cz ; www.tomasmosnicka.cz):

Ivo EP Púchov 1 2