7 Úno

Česká výprava paralympioniků do PyeongChangu zná finální nominaci sportovců

V úterý 6.2.2018 byla Výkonným gremiem ČPV schválena jmenná nominace sportovců na nadcházející zimní paralympijské hry v PyeonChang 2018, které budou slavnostně zahájeny 9.3.2018.

Český paralympijský tým bude složen z celkem 24 sportovců, 16 členů realizačního týmu a 4 členů vedení české výpravy. Za Českou republiku se her zúčastní sportovci dvou zimních sportů – para ledního hokeje (sledge hokej) a alpského lyžování. 

Čeští sledge hokejisté se zimní paralympiády zúčastní již potřetí. Premiéru měli v roce 2010 ve Vancouveru. O postup na letošní vrcholnou akci sportu handicapovaných museli čeští hráči v loňském roce bojovat v kvalifikačním turnaji, který se jim podařilo vyhrát a tím se jim otevřela cesta do Koreji. 

Reprezentační tým sledge hokeje ČR bude v PyeongChangu sestaven z 15 hráčů. Českou branku budou strážit gólmani Michal Vápenka, český dvoumetrový obr, na kterém si v jeho bohaté sportovní kariéře vylámal zuby nejeden střelec a nováček Martin Kudela, teprve 20ti letý brankář, který prokázal své kvality před měsícem na přípravném turnaji v Naganu. V obraně nastoupí jednak „stálice“ týmu Pavel Kubeš, Miroslav Hrbek a Jiří Raul a také paralympijští nováčci Pavel Doležal a Karel Wagner. Do útoku se postaví osvědčení hráči a dlouholetí reprezentanti Michal Geier, Zdeněk Hábl, Zdeněk Krupička, kapitán týmu Zdeněk Šafránek, David Palát, David Motyčka, Zdeněk Klíma a Martin Novák.

Český reprezentační výběr povede hlavní trenér Jiří Bříza, který české hráče připravuje již od roku 2013 a na trenérské lavici jej doplní ještě asistent Jan Katauer a trenér brankářů Jakub Novotný. 

Lyžařskou část českého paralympijského týmu reprezentuje celkem šest sportovců. Jedinou českou ženou na startu alpských disciplín bude Anička Pešková roz. Kulíšková, medailistka z paralympiády ve Vancouveru, která se po rodičovské dovolené opět vrátila na závodní sjezdovky. Traserkou Anny Peškové je Michaela Hubačová. Mužskou část lyžařského týmu zastupují zrakově postižení závodníci Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou a benjamínek Tadeáš Kříž s trasérem Radimem Nevrlým, dále lyžaři s tělesným handicapem Miroslav Lidinský a Pavel Bambousek. Pátým mužem lyžařské výpravy je Tomáš Vaverka, známý již z paralympiády v Soči, kde ovšem reprezentoval Českou republiku ve snowboardu.

Český paralympijský tým odletí do PyeongChangu v sobotu 3.března. Slavnostní zahajovací ceremoniál proběhne na olympijském stadionu 9.března 2018.

V následujících dnech vám budeme přinášet další informace k české výpravě, časové rozpisy závodů, starty českých reprezentantů a řadu dalších novinek týkajících se zimních paralympijských her PyeongChang 2018.

151116172813722_Pyeongchang+logo+square