27 Lis

Češi byli úspěšní v Landgraafu

Vynikající 2. a 3. místo ve slalomu – úspěšný vstup lyžařů do do nové sezóny Dějištěm úvodních lyžařských závodů IPC na evropském kontinentu, je v posledních sezónách již tradičně lyžařská hala v nizozemském Landgraafu.
Reprezentanta Oldřicha Jelínka doplnila začínající závodnice Kristýna Křenová. Výprava odjela do Holandska v krátkém předstihu, z důvodu tréninku před samotnými závody.

Olda, kterému lehký kopec a podmínky v Landgraafu svědčí, odjížděl na závody s jasným cílem. Pokusit se o co nejlepší výsledek a vylepšit si tak před sezónou fis body. Naopak pro Kristýnu, pro kterou se jednalo o teprve třetí IPCAS závody v kariéře bylo prioritní sbírání zkušeností.
Hned po příjezdu následovalo velké překvapení z počtu přítomných závodníků. I vzhledem k tomu, že se na začátku sezóny v Landgraafu koná tradičně také zdravotní klasifikace, účastnilo se úvodních slalomů 120 závodníků, včetně mnoha nováčků. Od začátku bylo jasné, že takto vysoký počet startujících bude mít velký vliv na kvalitu závodní tratě. Předpoklady se naplnily a z tradičně lehkých závodů se díky zcela zledovatělé trati staly závody, které bylo nejen pro začínající závodníky těžké vůbec dokončit.
Olda první den předvedl tři stabilní jízdy bez chyb, ale s rezervami. nakonec z toho bylo pěkné 4. místo a 138 bodů. Do dalšího dne jasná motivace pokusit se zrychlit i za cenu rizika. Kristýna první den nedokončila druhé kolo.Opatrná jízda na jistotu na ledu prostě nefunguje a musí se zabrat. Pro Kristýnu veledůležité zkušenosti, které se v tréninku načerpat nedají.

Druhý den závodů to Olda zkusil hned od začátku, ale první kolo stále s rezervami. Druhé a třetí jel na hranici svých možností a to mu zajistilo dosavadní životní výsledek. 2. místo ve velké konkurenci, ale především nejlepší body kariéry – 72 bodů.

Kristýna se pokusila jezdit agresivně, ale měla v prvním i třetím kole potíže.
Dovedla je ale zvládnout a přes ztrátu času vždy dokončit. Potíže mělo ale i většina soupeřek. Po diskvalifikaci dvou největších favoritek z Německa si Kristýna z Landgaafu odváží medaili za třetí místo a důležité zlepšení bodů.