27 Zář

Absolonová otevřela české účinkování na světovém šampionátu. Premiéra na finále nestačila

První ostrý den mistrovství světa v para atletice v indickém Novém Dillí přinesl i premiérový start české reprezentantky. Dvacetiletá Martina Absolonová se představila v rozběhu na 400 metrů, a přestože její čas na postup do finále nestačil, zanechala v náročných podmínkách dobrý dojem.

Jawaharlal Nehru stadium v srdci indické metropole přivítal v sobotu atlety spalujícím horkem, které se během dne šplhalo až k 36 stupňům Celsia. České barvy se naštěstí dočkaly svého úvodního vystoupení hned v dopoledním programu, kdy byly klimatické podmínky o poznání snesitelnější.

Jako první z české výpravy okusila atmosféru mistrovství světa debutantka Martina Absolonová v kategorii T20. V rozběhu na 400 metrů zaběhla čas 1:03.77, což jí vyneslo konečné 11. místo. Výkon na postup mezi nejlepší devítku sice nestačil, přesto mohla mladá atletka opouštět dráhu se vztyčenou hlavou.

Jsem se svým výkonem spokojená. Běželo se mi dobře, ale na poslední stovce mi začaly tuhnout nohy. Je to pro mě cenná zkušenost a motivace do dalšího tréninku, abych se příště zase o něco zlepšila,“ hodnotila svůj premiérový start Absolonová.

Její vystoupení ocenila i vedoucí výpravy Anita Ešpandrová. „Z trenérského pohledu to byl dobrý výsledek, vždyť se jedná o její druhý nejlepší osobní výkon. Zajímavostí je, že Martina běh skvěle stupňovala a nejrychlejší stometrový úsek měla na konci, což u čtvrtkařů nebývá zvykem. Jen jí v závěru, jak se říká, došlo ‚pérko‘,“ analyzovala Ešpandrová.

Debut na tak velké akci se neobešel bez drobných technických zádrhelů. „Pořadatelé nastavili startovní bloky příliš blízko čáry. Martina si je sice umí upravit, ale u těchto zátěžových typů se bála manipulovat, aby něco nepoškodila. Projevila se v tom trocha nezkušenosti, ale celkově ji musím za dnešní výkon moc pochválit,“ dodala pozitivně vedoucí týmu.

Původně se měl v sobotu představit také medailový adept František Serbus v hodu kuželkou (F32), ale kvůli změnám ve startovní listině jeho kategorie byl přesunut rovnou do nedělního finále.

Fanoušci české para atletiky se tak mohou těšit na nabitý nedělní program. Kromě Serbuse zasáhne rovnou do finále diskařek kategorie F56 Miroslava Obrová, sprinterky Ada Boudníková a Tereza Jakschová (obě T47) absolvují rozběhy a případně i finále na 100 metrů a svou jedinou disciplínu na šampionátu, vrh koulí, bude mít na programu i Eva Berná (F37).

Text a foto: Martin Steinbach