29 Pro

Výjimečný rok handicapovaných sportovců ČATHS – 75 medailí z vrcholných sportovních akcí!

Vážení přátelé,

 

rok před Paralympijskými hrami je paradoxně, častokrát pro sportovce a trenéry mnohem více stresující, než samotná paralympijská sezóna.

Tíha kvalifikací, nominací a snahy vybojovat odpovídající kvótu pro účast na paralympiádě je svazující.

Uspět se podaří jen těm opravdu nejlepším.

 

Tím obdivuhodnější je pro mne končící rok 2019. Pokud budeme rekapitulovat roční výsledky sportovců České asociace tělesně handicapovaných získáme údaj o zisku celkem 75 medailí z vrcholných sportovních akcí za které považujeme: Mistrovství světa, Mistrovství Evropy, Světový pohár, Světové hry.

75 medailí!!!

Síla toho čísla je tím přesvědčivější, když uvážíme, že úspěch a výkonnostní progres na světovou úroveň se týká všech sportů u 13 reprezentačních týmů, které ČATHS zastřešuje.

Ve světových statistikách hned 12 sportovců ČATHS disponuje umístěním do 10. místa na světě a potencionálním úspěchem v Tokiu…

 

Nepamatuji si, že by naši sportovci někdy byli úspěšnější, pokud se na uvedené akce díváme aktuální problematikou dnešní doby – profesionalizací a vysokým stupněm integrace sportovců nejenom vyspělých zemí, sloučením handicapů, aktuální situací a podmínkami pro vrcholový a výkonnostní sport handicapovaných v České republice.

 

Jak je to možné? Domnívám se, že za vším stojí především každodenní velmi tvrdý trénink a cílevědomost našich sportovců. Neméně důležitá je vysoká odbornost a nadšení trenérů. V neposlední řadě pak obětavost realizačních týmů a dlouhodobá koncepce jednotlivých sportů ČATHS. Všichni zmiňovaní krok za krokem, odhodlaně a systematicky míří za svým cílem a navyšují svou výkonnost. A nenechají se deprimovat tím, v jaké zatáčce nepředvídatelného politického a ekonomického tobogánu se sport v naší zemi aktuálně nachází.

 

Vzhledem k tomu, že aktuální podmínky pro reprezentační týmy a výkonnostní a vrcholový sport handicapovaných v České republice jsou asi nejpodivuhodnější ve své historii, tak úspěchy sportovců ČATHS mají mnohem větší respekt a vážnost, než kdyby jich sportovci dosáhli v klasických podmínkách, které mají ostatní země.

Postačí jednoduchý příměr – představme si, že by systém financování vrcholových a výkonnostních handicapových sportovců či nefinancování realizačních reprezentačních týmů aplikoval náš stát i na sportovce bez handicapu… J

 

Velmi důležitá a v mnoha případech existenční je pro nás spolupráce se sportovními svazy sportovců bez handicapu. Para hokej, basketbal, cyklistika, lyžování, jachting, jezdectví, střelba, triatlon, lukostřelba si svou činnost bez této spolupráce a v mnoha případech i pomoci vůbec nedokáže představit. Děkuji za to.

Domnívám se, že cesta integrace sportu handicapovaných je nejefektivnější cestou k úspěchu na světové sportovní scéně.

ČATHS bude v této koncepci dál cíleně pokračovat bez ohledu na přetrvávající systém sportu handicapovaných v České republice.

 

Čeká nás důležitá sezóna s vrcholem na Paralympijských hrách v Tokiu 2020.

Nacházíte se v plném tréninku, připravujete se na důležité závody sezóny 2020 a máte před sebou mnoho velkých sportovních výzev.

Vydržte to úsilí, nepolevujte a naopak, navyšte a ještě vylepšete svůj trénink i systematičnost.

Výsledky roku 2019 jsou tou nejlepší motivací a důkazem, že jste na správné cestě.

 

Přeji sportovcům, trenérům, členům realizačních týmů i ostatním členům ČATHS hodně štěstí a úspěchů v paralympijském roce 2020.

 

Viktor Zapletal

předseda ČATHS

 

 

Fotogalerie (zdroj – archivy sportovců):

na fotografiích (shora): Tomáš Pešek (mistr světa ve střelbě), Miroslav Šulc (mistr světa v 70.3 IronMan), Aleš Kisý (mistr světa ve vrhu koulí)

PešekŠulcKisý