28 Pro

Vancouver je připraven na paralympiádu, maskotem paralympiády bude SUMI

Do zahájení ZOH ve Vancouveru sice zbývá ještě víc než rok, ale kanadské město na západním pobřeží severoamerického kontinentu je prakticky připraveno.

Zbývá dobudovat ještě olympijské a paralympijské vesnice ve Vancouveru a Whistleru, které budou svým způsobem velmi zajímavé.
Slavnostní zahájení se poprvé v historii uskuteční pod střechou obří haly BC Palace.
Sjezdaři se budou z jedné hory spouštět sice z různých míst a různými cestami, všechny disciplíny ale budou končit na jednom svahu, což je z organizačního hlediska i pro diváky velice příjemné.
Centrum běžeckých soutěží a biatlonu bude v prostoru indiánské rezervace. Území propůjčili indiáni za symbolickou cenu. V organizačním výboru jsou dokonce zastoupeny všecky čtyři místní indiánské kmeny. Vláda tak chce pomoci jejich asimilaci.
V logu paralympiády 2010 je ‚Stoneman‘, kamenný muž, který je významným indiánským symbolem.
Hry mají samozřejmě i své maskoty. Jsou hned tři – sněžný muž Quatchi, zvířecí duch Sumi a mořský medvídek Miga. Quatchi je milovník ledního hokeje a má připomínat tajemno, které je spojeno s kanadskou divočinou. Postava Migy je inspirována příběhem o kosatkách, které se proměňovaly v medvědy, když chtěly vystoupit na břeh. Proto je toto roztomilé zvířátko napůl medvědem a napůl kosatkou. Sumi je dobrým duchem z hor, který fandí paralympijským sportům a miluje horkou čokoládu.