12 Čer

Start soutěží družstev na ME ve stolním tenise se povedl ženám

Ve čtvrtek dopoledne byly na ME tělesně postižených stolních tenistů v italské Genově zahájeny soutěže družstev. Oba týmy České republiky, které vstoupily do hry, byly úspěšné a vybojovaly si postup do dalšího kola.

Ženy sdružených kategorií 9 a 10 (Michala de La Bourdonnaye a Jaroslava Janečková) svedly velký boj se snaživými Maďarkami s úspěšným koncem, když vyhrály 3:2 na zápasy a dnes v 10 hod se v semifinále střetnou s Ruskami (Komleva, Karmaeva).

Muži M7 (Zbyněk Lambert a Daniel Horut) měli v prvním kole snadnou práci se slabými Rumuny. Během hodinky je porazili hladce 3:0 bez ztráty setu. Pak čekal tým mnohem těžší soupeř, a to nasazení Francouzi(Messi, Darbecker). Šlo o postup do semifinále, v němž by čekal vítěze nevyrovnaný celek Německa, a proto byla v sázce takřka jistá finálová účast. Francouzi nečekaně postavili na silnější místo sestavy svou dvojku, talentovaného Dourbeckera. Bylo to zřejmě způsobeno tím, že první hráč Francie Messi nechtěl absolvovat zátěž tří zápasů po sobě, což jeho mladší kolega fyzicky zvládl. Utkání začalo zápasem Lamberta s Messim. Český hráč vedl 2:1 na sety a 9:8 a stačily mu dva míčky k vítězství. Nakonec prohrál 2:3 na sety, ten poslední 8:11, když se znovu rozhodovalo až v koncovce.
Dramatický byl i druhý zápas Horuta s Dourbeckerem. Tentokrát mělo pětisetové drama šťastnou koncovku. Poslední set po odvrácení dvou mečbolů vyhrál Horut 16:14. Špatná byla jindy tak úspěšná čtyřhra. Francouzi byli útočnější, lépe využívali celou plochu stolu a vyhráli s přehledem 3:0.
Srovnat skóre mohl Lambert s Dourbeckerem, kterého v předchozích dvou měřeních sil porazil. Tentokrát zvolil příliš steretypní taktiku hry přes soupeřův bekhend s dlouhou přípravou rozhodujícího úderu, což nepřineslo kýžený úspěch. Porážka 2:3 znamenala celkovu prohru družstva mužů M7 1:3 a vyřazení ze soutěže. Francouze čeká zmíněné Německo, druhou semifinálovou dvojici tvoří největší favorit soutěže Španělsko, jehož soupeřem bude Ukrajina.
Muži M10 (Ivan Karabec a Jaroslav Cielsar) budou hrát dnes v 10 hod čtvrtfinálové utkání s Ruskem (Lukjanov, Nozdrunov). Tohoto soupeře není radno podcenit. Ve čtvrtfinále se představí i vozíčkáři M5 (René Tauš,Jaroslav Hadrava a Jiří Suchánek), kteří budou mít v Chorvatech přijatelné soupeře.