28 Bře

Soustředění tělesně handicapovaných cyklistů na Kypru.

Reprezentační tým České republiky tělesně handicapovaných cyklistů je v této době na soustředění na Kypru. Český tým přijel na Kypr na pozvání starosty Limassolu a celý pobyt je zároveň i finančně podpořen vládou Kypru, která tak podporuje přední světové reprezentační a profesionální cyklistické týmy, ve snaze propagovat Kypr jako destinaci vhodnou pro cyklistiku.

Na Kypru je nejužší reprezentační „áčko“ ve složení Jiří Ježek, Jiří Kalousek, Petr Kocman a trenér Viktor Zapletal. Cílem soustředění je především rozvoj závěrečné fáze přípravného tréninkového období, podle individuálních tréninkových plánů reprezentantů.
Součástí soustředění je i testování nových výrobků sponzorů reprezentačního týmu. Především jde o výrobky firmy NUTREND, která je oficiálním sponzorem České reprezentace pro speciální výživu cyklistů. Cyklisté mají na Kypru mimo jiné i nový vylepšený produkt této firmy, iontový nápoj Isodrinx, dále regenerační produkt Regener a celou řadu dalších výrobků, které naši reprezentanti při přípravě používají.
Reprezentace je dále vybavena výrobky firmy OK BAG, která pro reprezentační tým šije sportovní tašky, batohy, obaly kol a speciální tašky pro přepravu kol v letadle. Firma OK BAG také dodává reprezentantům civilní oblečení.
Dalším významným sponzorem a partnerem reprezentačního týmu je světově známá firma MICHELIN. Česká reprezentace uzavřela dlouhodobou smlouvu o spolupráci s touto nadnárodní společností zastoupenou pro Českou republiku panem Jaroslavem Žitným. Cyklisté nyní testují super lehké pláště Michelin Pro Race light a jejich (především horská kola) budou vybavena komponenty SRAM, AVID, TRUVATIV USA, ROCK – SHOCX, které oficiální zástupce firmy Michelin v České republice zastupuje.
Jiří Ježek dále testuje „chytrou krabičku“, která se jmenuje ERGOMO, což je nejmodernější metoda tréninku profesionálů. Zařízení snímá, mimo běžných funkcí jako je tepová frekvence, kadence otáček, teplota, výška, rychlost, především silovou zátěž ve WATTECH, takže cyklista neustále ví, jakou silou šlape. Pro cyklistu s handicapem je toto nesmírně přínosné, umožňuje nám to kompenzovat ztráty dané postižením končetiny a zefektivnit práci nohou. Zařízením ERGOMO bude postupně vybaven celý reprezentační tým.
Jiří Ježek má také nový rám od firmy DURATEC s revolučním řešením zadní stavby, která je zhotovena z kombinace karbonu a hliníku.
Samozřejmostí je osazení kol sadou DURA – ACE pro rok 2007 od firmy SHIMANO.
Soustředění přímo navazuje na další předzávodní a závodní přípravu reprezentantů. Jiří Ježek se ihned po návratu utká s kompletní profesionální špičkou v prestižním závodě Českého poháru Brno – Velká Bíteš – Brno. Závod však pojede z plného tréninku, prvním významným závodním cílem Jiřího Ježka bude SP v Manchesteru, kde, pokud bude chtít pomýšlet na přední umístění, musí atakovat hranici světového rekordu. Cyklistika tělesně handicapovaných se velmi rychle zprofesionalizovala, závodníci se rozdělili na specialisty pro dráhu a silnici. Náš úřadující mistr světa v časovce je jedním z mála světových cyklistů, kteří jsou schopni bojovat o přední umístění jak na dráze, silnici nebo horských kolech.