11 Čer

Siláci s handicapem bodovali ve čtvrtém kole Poháru ČR v benchpressu

V neděli 9. 6. 2019 proběhlo čtvrté kolo Poháru ČR v benchpressu v bezbariérové hale na Vltavském nábřeží v Českých Budějovicích. Slavnostní atmosféru podtrhla návštěva pana primátora Českých Budějovic Ing. Jiřího Svobody a rovněž byly pořízeny televizí záběry do „Paralympijského magazínu“.

 

„Rád bych vyzdvihl výkony mých svěřenců“, sděluje trenér Jiří Smékal, „např. Matěj Havel
s kvadruplegií – váží 43 kg a zvedl 67,5 kg. Má nejtěžší handicap a poctivě, pravidelně trénuje. V kat. intelektuálně postižených – ID se posunul výkonnostně sportovec s těžkým autismem Štěpán Chonka. U zrakově postižených sportovců ZP nezklamal osminásobný Mistr světa s překonáním činky 165 kg (obsadil v Poháru 2. místo, neboť se jednoho kola nezúčastnil).
V kat. tělesně postižených kraloval čerstvý Mistr Evropy v benchpressu a pozvedu mezi veterány bez zdravotního postižení Karel Schoř, který ve věku 64 let podává vyrovnané výkony, zvedl činku o váze 135 kg. Jsem také rád, že posledního kola se zúčastnily i čtyři ženy –  Škávová Veronika s nejtěžším postižením podala výkon 32,5 kg, Lenka Tomková mezi tělesně postiženými zvedla 32,5 kg, v kategorii žákyň v kat. ID Alena Nováková zvedla 30 kg, mezi zrakově postiženými Lucie Hovorková vytlačila 32,5 kg.“

 

Slavnostní vyhlášení s předáním sportovních pohárů proběhne při mistrovství České republiky dne 13.10.2019.

 

Pravidla soutěže jsou přizpůsobena tak, aby se mohli zúčastnit i sportovci s těžkým zdravotním postižením. U zrakově postižených jsou pravidla stejná jako u zdravých, tělesně postižení mají natažené nohy na rozšířené lavici – technika je stejná jako u zdravých vzpěračů, intelektuálně handicapovaní zvedají činku od hrudníku nahoru, přičemž je činka položená na zarážkách těsně nad hrudníkem, kvadruplegici používají pro vzpírání přístroj multipress, který jim dovoluje vytlačovat činku třeba jen jednou rukou.

 

Trenér vzkazuje pro případné nové zájemce od 14 let, že není důležité překonávat rekordy, ale především díky posilování udržovat zbytek svalové hmoty v kondici a být co nejvíce soběstačný. Je možné i tvarovat postavu, i když je člověk na vozíku, zažít sportovní atmosféru, získat nové kamarády a sebedůvěru. Všichni zájemci jsou vítání a po dohodě mohou absolvovat tréninky, získat informace o technice, nebo vybavení pro trénink. Tel. 604 718 304, e-mail: czpcb@volny.cz, www.1czpjc.cz.

Fotogalerie: zdroj: Jiří Smékal

20190609_163443 20190609_165511