21 Úno

Nominace stolních tenistů na LPH do Pekingu

V přímé nominaci na LPH, která vychází ze světového žebříčku, je pět českých reprezentantů.

Jak se již stalo zvykem, se čtrnáctidenním odstupem po Olympijských hrách 2008 v čínském Beijingu, se na stejném místě 6.-17.září uskuteční Paralympijské hry 2008 pro zdravotně postižené sportovce.
Stolní tenisté ČR, organizovaní v ČATHS (České asociaci tělesně hendikepovaných sportovců), mají v přímé nominaci, která vychází ze světových žebříčků k 1.1.2008, pět hráčů. Jsou jimi Ivan Karabec (kategorie postižení 10), Jaroslav Cieslar (9), Zbyněk Lambert (7), René Tauš (5) a Michal Stefanu (4). První tři jmenovaní patří do kategorií stojících, Tauš a Stefanu jsou představiteli stolního tenisu vozíčkářů.
Mezi oficiálními náhradníky, kteří tvoří 10% přímo nominovaných + 3, patří ještě Michala De La Bourdonnaye (10), Jaroslava Janečková (8), Daniel Horut (7) a Lubomír Trčka (4). Stejně jako u přímo nominovaných i u náhradníků byl s nominací vysloven souhlas ČPV (Českého paralympijského výboru), čímž se dostali do výběrového řízení na volná místa.
De La Bourdonnaye a Janečková jsou druhými náhradnicemi na jedno volné místo, Horut třetím náhradníkem na dvě volná místa, ale s šancí na své doplnění do družstva M7 k Lambertovi. Trčka je až sedmým náhradníkem na tři volná místa v M4-5, ale prvních pět náhradníků (tři Francouzi, Číňan a Korejec) je ze zemí, které již mají v přímé nominaci tři hráče, a mohou proto případně nahradit jen své krajany a nemohou být dosazeni na volná místa.
Po tomto kole vyjasňování jmenovité nominace v jednotlivých kategoriích postižení, přijde na řadu jednání tzv. bipartitní komise, která rozhodne o zaplnění volných míst. Zde budou uplatňována spíše jiná kriteria, než výkonnostní, a to rozšíření stolního tenisu tělesně postižených sportovců po celém světě, zvýhodnění více postižených hráčů, vrácení šance těm, kdo mají evidentně špičkovou výkonnost, ale nemohli to z různých důvodů v kvalifikačním období prokázat. Definitivní obsazení volných míst bude jednotlivým NPV oznámeno nejpozději do 21.března.
Ve stále se zkvalitňující mezinárodní konkurenci nebude vůbec snadné se na PH 2008 prosadit. Karabec a Stefanu již ve své bohaté sportovní kariéře vrcholových stolních tenistů mají i zlaté paralympijské medaile z dvouhry (z PH 2000 v Sydney) a stále patří k širší světové špičce. Konkurence ale roste ve všech zemích a zejména domácí Číňané budou mimořádně silní, což ukázali již na MS 2006 v Montreaux, kde byli jako výprava suverénně nejúspěšnější. Velkou šanci na úspěch bude mít i družstvo mužů M4-5 Stefanu-Tauš, v minulosti získali již množství vavřínů i Karabec s Cieslarem, tentokrát ale budou poprvé soutěžit ve spojených kategoriích M9-10, v nichž je řada hráčů s výrazně menším postižením, než má Cieslar.
To výrazně zvyšuje zatížení Karabce, bez jehož stoprocentních dvouher a dobré čtyřhry nelze na úspěch pomýšlet. Pokud by došlo k zařazení Horuta a vytvoření družstva CZE M7 Lambert-Horut, tak i od této kombinace lze při ideálním průběhu bojů a při dobrém vylosování očekávat solidní výsledek. Individuální průnik mezi nejlepší se od Tauše, Lamberta, Horuta ani Cieslara reálně očekávat nedá, mohou ale všechny překvapit.
Již samotný boj o právo účasti na PH 2008 si vyžadoval opakované nadprůměrné výsledky jednotlivých hráčů, protože, jak již bylo uvedeno, do Beijingu se podívají jen ti nejlepší z dobrých.
V rámci přípravy na PH 2008 absolvují stolní tenisté ČATHS mezinárodní starty v anglickém Liverpoolu (13.-16.3.), v jordánském Ammánu (29.3.-4.4.), ve slovinském Lašku (29.4.-4.5.), v polském Cetniewu (14.-18.5.), v Piešťanech (28.5.-1.6.) a v rumunské Cluji (11.-15.6.). Ne všichni jmenovaní reprezentanti ČR budou účastni na všech těchto akcích. Půjde o udržování jejich výkonnosti a posilování soutěživosti v mezinárodní konkurenci , ale také o zisky dalších bodů do světového žebříčku, jehož stav k 1.7.2008 bude rozhodující pro nasazení do skupin na PH 2008. A určitě je rozdíl patřit k nejvýše nasazeným a vést skupinu nebo být jen přilosován do skupiny některého z favoritů.

Jaroslav Hýbner
reprezentační trenér stolních tenistů ČATHS