Na závěr ME dvě stříbrné medaile z družstev

Tělesně postižení stolní tenisté ČR získali na závěr ME v Genově dvě
stříbrné medaile ze soutěží družstev. V obou případech svedli ve finále
velké boje se svými soupeři a podlehli jim až po vyčerpání všech zápasů
nejtěsnějším poměrem 2:3.

Muži kategorie 10 (Ivan Karabec a Jaroslav Cieslar) měli za soupeře favorizované Španěly. Karabec se vytáhl k maximálnímu výkonu a dokázal porazit Cardonu i Ruize. Prvního ve čtyřech setech, svého nejvážnějšího soupeře Ruize dokonce 3:0. Tím rozhodl také o tom, že získá cenu nejlepšího jednotlivce v kategorii stojících za zisk zlata ze dvouhry open, stříbra z dvouhry mužů M10 a druhého stříbra ze soutěže družstev mužů M10, ve které neprohrál ani jeden zápas ve dvouhře.
Velká šance ve finále se Španěly byla ve čtyřhře, kterou český pár prohrál těsně 2:3. Po vítězství v první sadě měl ve druhé dva setboly (10:9 a 11:10), třetí set s nadhledem vyhrál, pak se ale projevila větší vyrovnanost španělské dvojice, která se mohla lépe pohybovat v hracím prostoru (oba hráči jsou kat.10), zatímco pohyb Cieslara (kat.9) je přece jen omezený.
To se projevilo i v obou dvouhrách Cieslara, v nichž Španělé využívali svých technických předností k rozdělování míčů hodně do stran.

CZE-ESP 2:3. Karabec-Cardona 3:1 (7,-8,10,7), Cieslar-Ruiz 0:3 (-6,-3,-4), čtyřhra 2:3 (10,-12,6,-7,-4), Karabec-Ruiz 3:0 (10,3,9), Cieslar-Cardona 1:3 (-6,-2,13,-5).

Vozíčkáři kat.M5 (René Tauš, Jaroslav Hadrava – nehrající náhradník Jiří Suchánek) měli ke zlatu ještě blíže. Dva body proti nim získal Zlatko Kesler, nejlepší hráč soutěže družstev. Vyhráli však čtyřhru, v úvodu porazil Tauš Ďurašinoviče a v posledním zápasu za stavu 2:2 vyhrál Hadrava s Ďurašinovičem první dva sety. Srb se ale pak vzchopil, častěji se prosazoval účinným podáním a tvrdým forhendem a srovnal stav setů na 2:2. Pátou sadu začal lépe Hadrava (4:1), až do šesti vedl o bod nebo byl stav vyrovnaný. Po dvou úspěšných bekhendech se vrátil do hry na 8:8, ale poslední tři míče Srba znamenaly ztrátu nadějí na vyslechnutí české hymny při vyhlašování vítězů. I tak si celek M5 stejně jako M10 zasloží uznání za odvedené vrcholné výkony.

CZE-SRB 2:3. Tauš-Ďurašinovič 3:1 (-5,6,4,7), Hadrava-Kesler 1:3 (-3,9,-9,-4), čtyřhra 3:2 (6,-12,-5,9,8), Tauš-Kesler 1:3 (-8,6,-5,-8), Hadrava-Ďurašinovič 2:3 (9,7,-7,-8,-8).

V utkání o třetí místo (bronzové medaile) v soutěži družstev žen kategorie 9+10 na ME tělesně postižených stolních tenistů v Genově prohrály reprezentantky ČR s Tureckem 0:3 a zůstaly pro ně nevděčné „bramborové“ medaile.
Průběh utkání citelně ovlivnilo namožené zápěstí hrající ruky jedničky ČR Michaly de La Bourdonnaye, znemožňující opoře družstva kontrolovat míče, Její zápas s dvojkou Turecka Ertis, které v lepším zdravotním stavu na ME podlehla ve dvouhrách W10 po vyrovnaném boji 1:3, skončil tentokrát 0:3. V prvních dvou setech udělala Michala celou řadu nevynucených chyb, měla problémy i s vlastním podáním. Třetí set byl nejlepší, měla i setbol (11:10), ale neproměnila ho. Jaroslava Janečková měla proti technicky dobře vybavené jedničce Turecka Kavas těžkou pozici. V prvním setu se nemohla stále chytit, ve druhém odpadla v jeho polovině, další dva sety ale byly z její strany hodně povedené. Třetí vyhrála 11:9 a ve čtvrtém podlehla favorizované soupeřce až v samotné koncovce 10:12. Nadějná byla i čtyřhra. Ani vedení 7:1 ve druhém a 4:0 a 8:6 ve třetím setu ale úspěchu nevedly, hráčky ČR čtyřhru prohrály 0:3 (-7,-9,-8) a Turkyně se mohly radovat ze zisku bronzových medailí po celkovém vítězství 3:0 na body.