19 Pro

Ivan Karabec a spol. vstříc paralympiádě 2008 – zpráva sekce stolních tenistů

Reprezentanti ČR tělesně postižených stolních tenistů, organizovaní v ČATHS, mají za sebou řadu mezinárodních startů roku 2007 včetně ME, které se konalo 10.-21.října v krásném horském prostředí Kranjské Gory (Slovinsko). Všechny dosažené výsledky se proměňují na body do světového žebříčku, jehož stav k 1.lednu 2008 bude rozhodující pro právo startu na 13.paralympijských hrách v čínském Beijingu.

Na ME zářil Ivan Karabec, přestože si pár týdnů před evropským šampionátem podvrtnul kotník a jeho pohyb v hracím prostoru byl hodně ztížený. Karabec se stal ve Slovinsku podruhé v kariéře mistrem Evropy ve dvouhře mužů kat.10, když ve finále zdolal stejně jak přede dvěmi lety v Zagrebu Francouze de La Bourdonnaye, tentokrát přesvědčivě 3:0. K tomu připojil stříbrnou medaili ze dvouhry open, v níž podlehl až ve finále vysoké herní jistotě Španěla Ruize, a medailovou kolekci zkompletoval bronzem ze soutěže družstev mužů kat.10.
V ní neprohrál ani jednu dvouhru a měl tak lví podíl na úspěchu, který by ale nebyl dosažen bez přispění jeho partnera Jaroslava Cieslara, hráče kat.9. Po právu byl Karabec vyhlášen nejlepším hráčem ME z kategorií stojících mužů a dostal i dalšího ocenění v podobě titulu nejlepšího hráče roku 2007, což byl výsledek ankety mezi sportovci.
Další reprezentanti ČR se v Kranjské Goře v silné konkurenci prosadili jen částečně. Ve dvouhře open mužů vyhráli Jaroslav Cieslar dvakrát, Zbyněk Lambert, Daniel Horut a Tomáš Vrbka jednou, dál je vyřazovací „pavouk“ nepustil. Ve dvouhře open žen se Michala de La Bourdonnaye dostala mezi nejlepších osm hráček, Jaroslava Janečková prohrála hned v úvodu těžký zápas s Barbušovou (Slovensko). Ve dvouhře mužů byly podle paralympijské šablony spojeny kategorie 9 a 10, což bylo pro „desítkáře“ výrazným hendikepem. Jaroslav Cieslar přesto vyhrál svou kvalifikační skupinu, když dokázal porazit i Rusa Lukjanova, v play off přešel ještě přes Turka Avciho a až v boji o čtvrtfinále podlehl v dobrém zápasu 1:3 Rakušanu Fraczykovi. Tomáš Vrbka skončil na štítě již ve skupině, když pokazil závěr rozhodujícího zápasu s Polákem Bieniaszem (vedl 8:4 v pátém setu a prohrál 8:11). V kategorii M7 postoupili do play off ze druhých míst Zbyněk Lambert i Daniel Horut. V osmifinále skončila cesta Horuta na pálce Španěla Moralese, ve čtvrtfinále byl vyřazen Lambert Polákem Juraszem. Ve dvouhře žen kat.8 si vybojovala postup ze druhého místa ve skupině Jaroslava Janečková, když otočila beznadějně se vyvíjející zápas s Polkou Turowskou na konečných 3:2 (-8,-2,10,8,5). Nezklamala ani ve čtvrtfinále s Francouzkou Mairie, hráčkou s výrazně menším postižením. Michala de La Bourdonnaye skončila v kat.10 třetí v jedné ze dvou semifinálových skupin, když nezvládla klíčový zápas Francouzkou Le Morvan, svou častou tréninkovou partnerkou.
V soutěžích družstev kromě již zmíněné bronzové medaile dvojice Karabec-Cieslar v kat.10 měli ambice uspět i Lambert s Horutem v kat.7. Po očekávané prohře s favorizovaným Německem (0:3) vybojovali těžké utkání o postup ze skupiny s Anglií. Prohráli úvodní dvě dvouhry, pak ale zabojovali, po čtyřhře a zápasu Lamberta s Karabardakem srovnali na 2:2. Poslední zápas plný nervového napětí prohrál Horut s Wetherhillem 2:3 (-7,2,-5,6,-9). Velmi blízko stříbrné medaili byly de La Bourdonnaye s Janečkovou v kat.žen 10. Porazily silné Rusky (3:2) a pak i Francouzky (3:2) a vše vypadalo hodně nadějně. Prohra s Tureckem (1:3), kterou zařídila technicky vybavená jednička soupeře Kavas ale situaci silně zkomplikovala. V posledním kole Turkyně vyhrály i nad Francií , a tak při rovnosti bodů tří družstev byly Rusky nejlepší na skóre a braly stříbrné medaile, Turkyně získaly bronz a pro ČR zbyly „bramborové“ medaile za čtvrté místo.
Závěr roku 2007 je ve znamení honby za body. Hráči s ambicemi postupu na PH 2008 objíždějí turnaje po celém světě, aby si vylepšili svou celoroční bilanci (počítá se šest nejlepších výsledků). Z českých reprezentantů má jistý start na PH Ivan Karabec, s největší pravděpodobností ho doprovodí Jaroslav Cieslar a Zbyněk Lambert, stále ve hře jsou ještě Michala de La Bourdonnaye, Daniel Horut a J hýbneraroslava Janečková. Kromě přímých nominací na základě omezených míst ze světového žebříčku budou dalšími možnostmi účasti na největším svátku sportovců celého světa udělené „divoké karty“. V prvé řadě se bude sledovat doplnění skladby družstev a teprve pak dojde na posouzení žádostí pro jednotlivce.

Jaroslav Hýbner
reprezentační trenér