16 Srp

Handbiker Patrik Jahoda prolomil smůlu bramborových medailí a dojel si pro stříbro v časovce ve finálovém závodě světového poháru v Baie Comeau

V kanadském Baie Comeau byl zahájen finálový závod světového poháru v cyklistice handicapovaných 2018 a hned úvodní den soutěže přinesl českým barvám úspěch v podobě stříbrné medaile z časovky jednotlivců zásluhou handbikera Patrika Jahody.

Třetí a zároveň finálový závod seriálu Světového poháru paracycling 2018 přivítalo po pěti letech světový peloton handicapovaných cyklistů městěčko na dalekém severu Kanady Baie Comeau. Naposledy se v této vzdálené lokalitě odehrál světový šampionát v cyklistice v roce 2013.

Pro českého závodníka Patrika Jahodu je trať v Baie Comeau premiérovou, v Kanadě závodí vůbec poprvé. Pořadatelé přesunuli trať světového poháru do nové lokality města a tak byla velkou neznámou i pro závodníky, kteří zde závodili i před pěti lety. „Strašákem“ byl především pro handbikery prudký kopec, který dosahuje téměř 10% stoupání.

Patrik se jej nezalekl a přestože není milovníkem kopců, podařilo se mu trať časovky zajet v rychlém tempu a v cíli na něj čekala odměna v podobě druhého místa. Radost ze stříbra umocnil ještě fakt, že se českému jezdci se letos konečně podařilo prolomit smůlu čtvrtých míst a bramborových medailí, které letos nasbíral již čtyři.

„Časovka byla v podstatě o jednom kopci, který dominoval celé trati. Šlo o přibližně 300 metrů dlouhé stoupání s průměrem okolo 10%. Celý okruh byl krátký, takže na kopci se rozhodovalo. Díky předzávodní přípravě jsem měl na kole převody, které přesně vyhovovaly extrémně kopcovité trati, takže jsem měl výhodu oproti ostatním jezdcům a troufám si říct, že mi to velmi pomohlo ke konečnému druhému místu. V kopci jsem byl schopen jet stabilní tempo a narozdíl od ostatních závodníků jsem vůbec neztrácel rytmus při šlapání. Mám opravdu obrovskou radost, že mi to vyšlo a ještě k tomu na takhle náročné trati.“  zhodnotil v cíli  svůj úspěšný start Patrik.

V časovce závodníků kategorie H1 vyhrál Švýcar Fruh, před druhým Jahodou a třetím Finem Sopanenem.

Další start čeká na Patrika Jahodu v sobotu v silničním závodě.

Fotor_15344539531289 Fotor_153445372187716