23 Dub

CZECH OPEN očima reprezentačního trenéra Jaroslava Hýbnera

O víkendu skončil v Ostravě 8. ročník mezinárodního turnaje ve stolním tenise CZECH OPEN. Z výsledků uvedených před pár dny na našem webu vyplývá, že i přes poměrně silnou konkurenci si česká reprezentace A ve složení Karabec, Cieslar, Lambert, Horut, de La Bourdonnaye a Janečková vedla úspěšně. Svědčí o tom zisk dvou zlatých medailí, třech stříbrných a jedné bronzové ve dvouhrách a třech zlatých medailí ze soutěží družstev.

Nejsilněji obsazeny byly dvouhry Open mužů. Zúčastnilo se jich 54 hráčů. Ivan Karabec získal v této kategorii stříbrnou medaili, když podlehl ve finále Španělovi Ruizovi 2:3. Porážku mu ale vrátil ve dvouhrách kategorie M10, kde doslova Španěla smetl výsledkem 3:0 a získal zlatou medaili. Třetí medailí pro Ivana byla také zlatá a to v soutěži družstev M10, kterou s ním vybojoval Jaroslav Cieslar. Cieslar získal stříbrnou medaili ve dvouhrách ve své kategorii M9.
K výkonům obou hráčů se vyjádřil reprezentační trenér Jaroslav Hýbner takto: „Karabec – prohrál ve finále Open s Ruizem a v družstvech s D.Bereczkim. V obou případech nedokázal vyvíjet cílený útočný tlak, v defenzívě mu chyběl pohyb a jistota úderů. Zápasy se slabšími soupeři vyhrával s nadhledem. Nejlepší výkon podal v zápasu s Ruizem ve finále soutěže družstev, který odehrál s chutí, nasazením, snahou o permanentní aktivitu. Cieslar – má stabilní výkonnost, ale přetrvává tendence k rychlému ukončování míčů bez dostatečné přípravy. Zlepšil se v koncovkách setů, vícekrát je dokázal zvládnout, což se projevila nejmarkantněji v soutěži družstev – dvakrát rozhodoval za stavu 2:2 s hráči kat.10. Daniel Horut, který získal stříbrnou medaili v kategorii M7 a zlato spolu s Lambertem v soutěži družstev M7, má podle trenéra stále možnost výkonnostně růst, ale musí více praktikovat útočnou hru v blízké hrací zóně, zejména forhendový topspin.
V poněkud slabší konkurenci proběhly dvouhry žen. Naše nejlepší hráčka Míša de La Bourdonnaye, zaváhala v jediném zápase s Brazilkou Rodigues ve dvouhrách Open, kde získala bronzovou medaili. Všechny další zápasy již s přehledem vyhrávala a to pro ni znamenalo zisk dvou zlatých ve dvouhrách W7-10 a v soutěži družstev, kde hrála s kolegyní Jarkou Janečkovou. Trenér Hýbner zhodnotil jejich výkony : „De La Bourdonnaye – prohrála jediný zápas v semifinále open s Brazilkou Rodrigues, když nedotáhla do úspěšného konce jasné vedení (2:0 na sety a 8:5). Opakovaně ji pak ještě třikrát porazila, nejprve s menšími problémy, počtvrté jasně. Po dobrém začátku si zkomplikovala i zápas s Francouzkou Marie, ale znovu situaci zvládla. Předností je ostrá rozehrávka bekhendem, kvalitní podání, pokračování útočných akcí druhým forhendovým topspinem. Zlepšit je třeba pink, který hrává příliš brzy po odskoku míče, jistotu prvních topspinů z obou stran, pohyb v příčné rovině stolu (stačí řádově v cm, pár desítkách cm).Janečková – přechod na antitopspinový potah na bekhendu se jeví jako pozitivní krok, umožňuje více útočných úderů. Pinky nutno ještě více protahovat, snížit, směrovat až ke koncové čáře stolu, s rozvahou využívat svého kvalitního forhendového topspinu, na který se musí správně postavit. Důležité je také správné pokračování útočných akcí (kdy drajv, kdy druhý topspin), i použití správných variant úderů (rotovaný nebo prudký topspin).