13 Srp

Cyklisté se soustředí ve švýcarském Aigle

Švýcarské městečko Aigle, má úžasnou polohu. Leží v naprosté rovině v údolíčku ohraničeném z jedné strany nádherným jezerem a po stranách Alpami. Prakticky přímo z města vede několik, dech beroucích, vysokohorských silniček, plných serpentýn a strmých srázů, až do lyžařských center ve výšce kolem 2000 metrů. .
Pro cyklistiku je Aigle přímo ideální. Chcete jet v absolutní rovině dlouhý trénink? Není problém, vydáte se kolem jezera, které připomíná svou rozlehlostí spíše moře. Potřebujete najíždět nekonečné kilometry ve stoupáních té největší kategorie? Během zhruba hodinové, náročné jízdy na kole jste z Aigle, v samém centru Alp, ve výšce přes 2000 metrů, kde budou Vašimi společníky pouze zdejší krávy s charakteristickými zvonci, lanovky a nádherná příroda. .
Také pro svou polohu se Aigle stalo centrem světové cyklistiky. Je zde sídlo Mezinárodní cyklistické unie, jedna z nejkrásnějších cyklistických hal světa, Světové tréninkové cyklistické centrum a podmínky pro cyklistiku, které nezasvěcenému připadají až neuvěřitelné. Opravdu, vše je pod vlivem kol. .
Architekti pamatovali na každý detail, který s cyklistikou souvisí, např.: restaurace má cyklistické menu, všude jsou televize, kde non-stop běží olympiáda, záznamy ze závodů, či cyklistický program na další měsíce, na každé křižovatce je ukazatel cesty k cyklistické hale, autobusy ve městě mají nosiče kol, samozřejmostí jsou cyklostezky a cyklistické mapy zdarma v každém obchodě či restauraci, atd. .
A právě Aigle zvolila část cyklistické reprezentace pro závěrečné soustředění před LPH v Pekingu. .
Zajímá vás, jaký program mají naši reprezentanti? .
Budíček je v 7 hodin, snídaně v 7:30, dopolední trénink v 9:30 hod. .
Dopoledne cyklisté trénují na dráze, po 20 minutovém rozjetí absolvují nejdříve pevné starty se zaměřením na techniku startu a dále měřené tempové úseky. (Jen pro zajímavost, Jirka Ježek jezdí pravidelně v tréninku po sobě pět intervalů, jejichž čas by s velikou rezervou stačil na paralympiádě v Sydney k zisku zlaté medaile a světovému rekordu…!!!) .
Pak následuje zeleninový, lehký oběd a masáž. Poté většina výpravy usne, ale v 15:00 hod jsou již všichni nastoupeni k odpolednímu – silničnímu tréninku. Ten trvá kolem 2 hodin a 30 minut. Obtížnost a profil trasy je v kontextu s plánem celého soustředění. Jinými slovy, každý den má svůj cíl a význam a zapadá do celkové koncepce soustředění. .
Jede se za každého počasí. Dnes a včera v Aigle pršelo tak mohutně, že jsme si říkali, kam všechnu tu vodu nahoře dávají. Jízda na kole připomínala spíše jízdu horským potokem, ale po pár minutách jsou všichni již tak dokonale promočení, že to člověku už skoro ani nevadí. .
Po návratu a horké sprše následuje přesun na velodrom do restaurace na večeři, pak další, regenerační masáž a cyklisté jdou brzy spát. Zítra je totiž čeká znovu ta samá dřina…
Městečko dole je Aigle a foto je z téměř 25 km dlouhého stoupání té nejvyšší kategorie, které absolvovali i cyklisté na Tour de France – Col de la Croix

Fascinující krajina v okolí Aigle

Cyklistická hala v Aigle a zároveň centrum Mezinárodní cyklistické federace a Světového cyklistického tréninkového centra

Úplně nový dráhový speciál Jiřího Ježka

Ježek v kleci… :-)

Je 9:25, trénink na dráze začíná