5 Led

Anketní otázka: Je správné slučovat kategorie s různými handicapy v rámci paralympijských her?

Část paralympijských sportů se pro blížící se paralympijské hry potýká se stejným problémem – slučováním kategorií.

Některé případy jsou až absurdní, například silniční cyklistický závod pojedou společně jezdci kategorií C1 až C3. V praxi to znamená, zjednodušeně řečeno, že cyklisté, kterým chybí horní i dolní končetina (C1) pojedou společný závod s cyklisty s nadkolenní amputací (C2), ale také s cyklisty, kteří mají všechny končetiny a jejich handicap je spíše koordinační, nervosvalový (C3).
Z pohledu cyklistů kategorie C1 a C2 v podstatě neregulérní závod, což sami sportovci, zcela otevřeně a pochopitelně, dávají najevo. Pro ukázku stačí porovnat světové rekordy zmíněných handicapů na dráze. Neměřitelná věc.
Problémy se slučováním kategorií trápí i další velké sporty, například atletiku a plavání.
Co je vlastně důvodem, proč slučovat kategorie?
Počet sad medailí pro jednotlivé sporty. V rámci paralympijských her je striktně dán počet medailových sad. Jednotlivé sporty se tomuto pravidlu musí podřídit a jsou nuceny, aby zachovaly jednotlivé disciplíny, sáhnout k nepopulárním opatřením – slučování kategorií, anebo disciplínu z programu her vypustí, což je ovšem pro většinu disciplín likvidační a do programu dalších her se již jen těžko vrátí.
Atletika i přes sloučení kategorií byla nucena, oproti programu posledního MS, vyloučit z paralympiády ještě 40 (!) disciplín.
Plavání sice kategorie neslučuje, ale rovnou vyřadilo některé disciplíny o které bude program londýnských her chudší. Redukce se dotkla nejvíce kategorií S1-S3, tedy plavců s největším handicapem. Ale redukovalo se i v ostatních kategoriích, např. „zlatá“ disciplína naší dvojnásobné paralympijské vítězky Běly Hlaváčkové – Třebínové – 50 m znak byla také z programu paralympijských her vyřazena.
Řada medailistů mistrovství světa, kde se závodí po jednotlivých kategoriích s odpovídajícím handicapem, „díky“ slučovacímu opatření vypadává z bojů o paralympijský titul a případné umístění v první pětce, či dokonce zisk bronzu je pro ně v podstatě zlatem.
Je toto opatření IPC správné?

Co si myslíte vy:
Je správné slučovat kategorie s různými handicapy v rámci paralympijských her?